Koniec świata w 2022 roku? Asteroida JF1 zbliża się do Ziemi. Naukowcy szacują zagrożenie

Koniec świata w 2022 roku? Asteroida JF1 zbliża się do Ziemi. Naukowcy szacują zagrożenie

Koniec świata w 2022 roku? Asteroida JF1 zbliża się do Ziemi. Naukowcy szacują zagrożenie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
22.11.2019 13:33

Czy koniec świata w 2022 roku jest możliwy? Naukowcy oszacowali prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy JF1 w Ziemię. Chociaż nie jest ono wysokie, eksperci z NASA nie bagatelizują obiektu.

Koniec świata w wyniku zderzenia naszej planety z asteroidą to jeden z częściej omawianych scenariuszy możliwej zagłady ludzkości. Choć we wszystkich znanych nam przypadkach, prawdopodobieństwo zderzenia planetoidy z Ziemią jest niewielkie, naukowcy z NASA nie bagatelizują nawet najmniejszych zagrożeń i monitorują potencjalnie niebezpieczne ciała niebieskie.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku asteroidy JF1, odkrytej w 2009 roku. Obiekt rozmiarami odpowiada Wielkiej Piramidzie w Gizie, a także mniej więcej połowie wysokości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Asteroida ma 130 metrów średnicy i porusza się z prędkością około 86 000 km/h.

Według szacunków NASA ciało niebieskie minie naszą planetę w niebezpiecznej odległości 6 maja 2022 roku. Naukowcy obliczyli prawdopodobieństwo zderzenia się obiektu z Ziemią. Wynosi ono 1 do 3800, a więc w przybliżeniu 0,026%.

Czy koniec świata w 2022 roku jest realny?

Asteroida JF1 na ponad 99 procent nie uderzy w Ziemię. Gdyby jednak sprawdził się najczarniejszy scenariusz i obiekt zderzyłby się z naszą planetą, oznaczałoby to zagładę ludzkości?

Chociaż zniszczenia spowodowane uderzeniem asteroidy w Ziemię byłyby potężne, trudno tu mówić o końcu świata. Gdyby doszło do zderzenia, siła eksplozji wyniosłaby ok. 230 000 ton TNT. Dla porównania ładunek bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę w 1945 roku był prawie piętnaście razy mniejszy.

Jeśli asteroida uderzyłaby w któreś z miast na naszej planecie, mogłaby spowodować śmierć milionów ludzi. Gdyby obiekt spadł do oceanu, skutkiem byłoby potężne tsunami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)