Koniec świata w 2022 roku? Asteroida JF1 zbliża się do Ziemi. Naukowcy szacują zagrożenie

Koniec świata w 2022 roku? Asteroida JF1 zbliża się do Ziemi. Naukowcy szacują zagrożenie22.11.2019 13:33
Koniec świata w 2022 roku? Asteroida JF1 zbliża się do Ziemi. Naukowcy szacują zagrożenie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Czy koniec świata w 2022 roku jest możliwy? Naukowcy oszacowali prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy JF1 w Ziemię. Chociaż nie jest ono wysokie, eksperci z NASA nie bagatelizują obiektu.

Koniec świata w wyniku zderzenia naszej planety z asteroidą to jeden z częściej omawianych scenariuszy możliwej zagłady ludzkości. Choć we wszystkich znanych nam przypadkach, prawdopodobieństwo zderzenia planetoidy z Ziemią jest niewielkie, naukowcy z NASA nie bagatelizują nawet najmniejszych zagrożeń i monitorują potencjalnie niebezpieczne ciała niebieskie.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku asteroidy JF1, odkrytej w 2009 roku. Obiekt rozmiarami odpowiada Wielkiej Piramidzie w Gizie, a także mniej więcej połowie wysokości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Asteroida ma 130 metrów średnicy i porusza się z prędkością około 86 000 km/h.

Według szacunków NASA ciało niebieskie minie naszą planetę w niebezpiecznej odległości 6 maja 2022 roku. Naukowcy obliczyli prawdopodobieństwo zderzenia się obiektu z Ziemią. Wynosi ono 1 do 3800, a więc w przybliżeniu 0,026%.

Czy koniec świata w 2022 roku jest realny?

Asteroida JF1 na ponad 99 procent nie uderzy w Ziemię. Gdyby jednak sprawdził się najczarniejszy scenariusz i obiekt zderzyłby się z naszą planetą, oznaczałoby to zagładę ludzkości?

Chociaż zniszczenia spowodowane uderzeniem asteroidy w Ziemię byłyby potężne, trudno tu mówić o końcu świata. Gdyby doszło do zderzenia, siła eksplozji wyniosłaby ok. 230 000 ton TNT. Dla porównania ładunek bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę w 1945 roku był prawie piętnaście razy mniejszy.

Jeśli asteroida uderzyłaby w któreś z miast na naszej planecie, mogłaby spowodować śmierć milionów ludzi. Gdyby obiekt spadł do oceanu, skutkiem byłoby potężne tsunami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)