Koniec świata przetrwali mieszkańcy oceanu, ale asteroida miała wpływ także na nich

Koniec świata przetrwali mieszkańcy oceanu, ale asteroida miała wpływ także na nich

Koniec świata przetrwali mieszkańcy oceanu, ale asteroida miała wpływ także na nich
Źródło zdjęć: © Fotolia
01.10.2019 08:14, aktualizacja: 01.10.2019 09:14

Około 66 mln lat temu w wyniku uderzenia asteroidy doszło do nagłego, masowego wymiera niemal trzech czwartych gatunków na naszej planecie. Stworzenia żyjące w oceanach uniknęły zagłady, ale asteroida miała wpływ również na wodny ekosystem. Skutki trwały miliony lat.

Kiedy ponad 66 mln lat temu doszło do zagłady większości gatunków roślin i zwierząt, sądzono, że nie miało to dużego wpływu na mieszkańców oceanów, a niektórym gatunkom nawet pomogło. Jednak jak wynika z najnowszych badań, skutki masowego wymierania na powierzchni były również odczuwalne pod wodą.

Naukowcy opracowali wyniki badań na podstawie analizy wapiennych skamielin. Udało się ustalić, że na ponad 2 mln lat po wyginięciu gatunków na powierzchni zakłócone zostało bytowanie różnych gatunków planktonu, które są podstawą oceanicznego ekosystemu.

O ile o masowym wymarciu dinozaurów mówi się często, to rzadko podejmowany jest temat mniejszych stworzeń, takich jak plankton. Utrata różnorodności gatunków spowodowała poważne zaburzenia w działaniu obu ekosystemów - wodnego i lądowego. Powrót po globalnej katastrofie do stabilnego stanu biologicznego trwał ok. 8 mln lat.

Dr Samantha Gibbs, paleobiolog i współautorka badania, wspomniała, że wyniki badań są bardzo ważne również w kontekście konsekwencji z utraty bioróżnorodności współcześnie: "Dzisiaj, zmniejszając różnorodność biologiczną, ryzykujemy utratę kluczowych graczy ekosystemu, których w wielu przypadkach nie doceniamy".

Ponadto naukowiec przyznała, że w ciągu następnych pięciu dekad może dojść do masowego wymierania fauny i flory spowodowanego przeludnieniem i nadmiernym zużyciem zasobów naturalnych Ziemi. Skutki tego mogą być odczuwane nawet przez ponad 5 mln lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)