Asteroida zabiła dinozaury, a pomogła rekinom. Naukowcy wykryli drastyczny wzrost populacji

Asteroida zabiła dinozaury, a pomogła rekinom. Naukowcy wykryli drastyczny wzrost populacji

Asteroida zabiła dinozaury, a pomogła rekinom. Naukowcy wykryli drastyczny wzrost populacji
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Arkadiusz Stando
07.08.2018 07:51

W ziemskich oceanach żyje ponad 500 gatunków rekinów. Wygląda na to, że ich zróżnicowanie mogło zostać spowodowane przez wymieranie kredowe około 66 milionów lat temu. Dinozaury wyginęły, a z rekinami zaczęły dziać się dziwne rzeczy.

W okresie mającym miejsce tuż przed masowym wymieraniem, najbardziej dominującym gatunkiem rekinów były należące do rzędu lamnokształtnych. Dzisiejszymi ich potomkami są między innymi żarłacz biały, rekin młot czy rekin ostronosy.

Naukowcy przestudiowali setki prastarych zębów rekinów i odkryli coś niesamowitego. Ilość rekinów z rodziny żarłaczowatych, czyli obecnie dominującej baseny ziemskie, zaczęła drastycznie wzrastać. Działo się to w tych samych czasach, w których 3/4 gatunków roślin i zwierząt zaczęło wymierać. Tymczasem rekiny, które wówczas dominowały znacznie zmniejszyły swoją populację.

Rekiny żarłaczokształtne do dziś nieprzerwanie dominują ziemskie baseny. Naukowcy przeanalizowali kształty 597 zębów prastarych rekinów, pochodzących z całego świata. Należały do gatunków sprzed 72 milionów do 56 milionów lat temu. Poprzez zmiany w uzębieniu, naukowcy byli w stanie określić różnorodność rekinów tuż po wymieraniu kredowym.

Naukowcy sądzili, że wymieranie rekinów z rzędu lamnokształtnych mogło być spowodowane szerokim "trójkątnym" uzębieniem. Jednak ten trop szybko zdał się na nic, gdyż populacje żarłaczokształtnych, o tym samym rodzaju uzębienia, normalnie się rozwijały.

Ta drastyczna zmiana mogła być jednak spowodowana problemami żywieniowymi. Rekiny lamnokształtne jeszcze przed wymieraniem kredowym prawdopodobnie żywiły się głównie kałamarnicami i wieloma innymi morskimi stworzeniami, z których większość wkrótce wymarło. Natomiast w morzach zaczęło się roić od małych ryb, które uwielbiały rekiny żarłacze.

Obecnie ponad 50 procent gatunków rekinów jest narażonych wyginięciem, krytycznie zagrożone lub o podwyższonym ryzyku wyginięcia. Badania mogą pozwolić naukowcom zrozumieć, w jaki sposób można uratować rekiny przed wyginięciem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)