Trwa ładowanie...
dkaez00

Asteroida zabiła dinozaury, a pomogła rekinom. Naukowcy wykryli drastyczny wzrost populacji

W ziemskich oceanach żyje ponad 500 gatunków rekinów. Wygląda na to, że ich zróżnicowanie mogło zostać spowodowane przez wymieranie kredowe około 66 milionów lat temu. Dinozaury wyginęły, a z rekinami zaczęły dziać się dziwne rzeczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żarłacz biały jest blisko spokrewniony z wymarłym megalodonem
Żarłacz biały jest blisko spokrewniony z wymarłym megalodonem (Wikimedia Commons CC0)
dkaez00

W okresie mającym miejsce tuż przed masowym wymieraniem, najbardziej dominującym gatunkiem rekinów były należące do rzędu lamnokształtnych. Dzisiejszymi ich potomkami są między innymi żarłacz biały, rekin młot czy rekin ostronosy.

Naukowcy przestudiowali setki prastarych zębów rekinów i odkryli coś niesamowitego. Ilość rekinów z rodziny żarłaczowatych, czyli obecnie dominującej baseny ziemskie, zaczęła drastycznie wzrastać. Działo się to w tych samych czasach, w których 3/4 gatunków roślin i zwierząt zaczęło wymierać. Tymczasem rekiny, które wówczas dominowały znacznie zmniejszyły swoją populację.

Rekiny żarłaczokształtne do dziś nieprzerwanie dominują ziemskie baseny. Naukowcy przeanalizowali kształty 597 zębów prastarych rekinów, pochodzących z całego świata. Należały do gatunków sprzed 72 milionów do 56 milionów lat temu. Poprzez zmiany w uzębieniu, naukowcy byli w stanie określić różnorodność rekinów tuż po wymieraniu kredowym.

dkaez00

Naukowcy sądzili, że wymieranie rekinów z rzędu lamnokształtnych mogło być spowodowane szerokim "trójkątnym" uzębieniem. Jednak ten trop szybko zdał się na nic, gdyż populacje żarłaczokształtnych, o tym samym rodzaju uzębienia, normalnie się rozwijały.

Ta drastyczna zmiana mogła być jednak spowodowana problemami żywieniowymi. Rekiny lamnokształtne jeszcze przed wymieraniem kredowym prawdopodobnie żywiły się głównie kałamarnicami i wieloma innymi morskimi stworzeniami, z których większość wkrótce wymarło. Natomiast w morzach zaczęło się roić od małych ryb, które uwielbiały rekiny żarłacze.

Obecnie ponad 50 procent gatunków rekinów jest narażonych wyginięciem, krytycznie zagrożone lub o podwyższonym ryzyku wyginięcia. Badania mogą pozwolić naukowcom zrozumieć, w jaki sposób można uratować rekiny przed wyginięciem.

Czytaj także: Asteroida, która zabiła dinozaury miała długotrwały efekt. Naukowcy zaniepokojeni odkryciem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkaez00

Podziel się opinią

Share

dkaez00

dkaez00
Więcej tematów