Trwa ładowanie...
d28sv9z

Koniec świata nadciąga? Gigantyczna asteroida zbliża się do Ziemi

Asteroida o średnicy prawie 550 metrów zbliży się do Ziemi już 10 stycznia. Jednak nie będzie osamotniona. W tym tygodniu do naszej planety zbliży się jeszcze 13 innych obiektów. Czy któryś z nich sprowadzi koniec świata?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ogromna asteroida minie Ziemie już 10 stycznia 2020
Ogromna asteroida minie Ziemie już 10 stycznia 2020 (iStock.com)
d28sv9z

Do końca tygodnia do Ziemi zbliży się aż 14 asteroid, ale jedna z nich przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na ogromny rozmiar. Mająca prawie 550 metrów średnicy asteroida UO 2019 zbliży się do Ziemi w piątek, 10 stycznia.

Na szczęście ten gigant nie zagraża naszej planecie, ponieważ w momencie najbliższego podejścia będzie ok. 13 razy dalej od Ziemi niż Księżyc. Znacznie bliżej naszej planety przeleci asteroida AT1 2020, którą będzie można dostrzec na niebie już jutro - 9 stycznia. Obiekt będzie mniej więcej w dwukrotnie dalej od Ziemi niż Księżyc.

d28sv9z

Chociaż każda ze zbliżających się asteroid została sklasyfikowana do grupy NEO (obiektów bliskich Ziemi), to żadna z nich nie stanowi realnego zagrożenia dla życia na Ziemi. Badacze NASA zwracają jednak uwagę, że wiele z obiektów klasyfikowanych do grupy NEO może być przyciągana przez grawitację pobliskich planet, przez co ich kurs może przeciąć orbitę Ziemi.

Tego typu obiekty regularnie zbliżają się w okolicę naszej planety. Dla porównaniu w ostatnim tygodniu grudnia Ziemię minęło ok. 21 asteroid, a w zeszłym tygodniu przeleciało ich ok. 18. Jednak 10 stycznia będzie wypatrywać na niebie ciekawego zjawiska, to tej nocy będzie można zobaczyć zaćmienie Księżyca w pełni.

Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"

d28sv9z

Podziel się opinią

Share
d28sv9z
d28sv9z
Więcej tematów