Koniec świata może sprowadzić każda z nich. Oto najbardziej niebezpieczne asteroidy

Koniec świata może sprowadzić każda z nich. Oto najbardziej niebezpieczne asteroidy
Źródło zdjęć: © iStock.com

29.10.2019 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA oraz ESA nieustannie obserwują asteroidy, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszej planety. W bliskim sąsiedztwie Ziemi krąży ponad 19 tys. obiektów, ale tylko niektóre z nich mogłyby doprowadzić do końca świata.

Naukowcy są pewni, że asteroida uderzy w Ziemię, jednak nie są pewni, kiedy dojdzie do kolizji. NASA opracowała listę obiektów NEO (Near-Earth Objects), wśród których dwie stanowią potencjalne zagrożenie dla naszej cywilizacji:

Czy asteroida Apophis uderzy w Ziemię?

Asteroida Apophis ma największe ryzyko zderzenia się z naszą planetą już w 2029 roku. Szansa kolizji wynosi 1:37, czyli 2,7 proc, wtedy asteroida zbliży się do Ziemi na ok. 30 tys. km. Jednak Apophis nie jest gigantem - mierzy "zaledwie" 330 m średnicy.

Obiekty tych rozmiarów nie sprowadzi końca świata, jednak może spowodować poważne zniszczenia i doprowadzić do śmierci setek tysięcy osób, jeśli uderzy w zaludniony obszar. Jeżeli nie dojdzie do kolizji w 2029, asteroida Apophis ponownie zbliży się do Ziemi w 2036 roku.

Czy asteroida Bennu sprowadzi koniec świata?

Bennu to jedna z większych asteroid, które regularnie zbliżają się do Ziemi. Ma ponad 500 m średnicy i w 2054 toku znajdzie się w odległości ok. 5 mln km od powierzchni naszej planety. Jeszcze bliżej znajdzie się w 2060 roku, kiedy odległość od Ziemi wyniesie mniej niż 750 tys. km.

Zagrożenie ze strony Bennu jest jednak niewielkie, ponieważ wynosi 0,037 proc. Mimo to, naukowcy bacznie przyglądają się asteroidzie, ponieważ wielokrotnie okazało się, że przy obecnej technologii nie udaje się wychwytywać wszystkich potencjalnie niebezpiecznych obiektów. NASA wraz z ESA opracowuje również plan obrony planetarnej, którego celem będzie zmiana kursów kolizyjnych niebezpiecznych asteroid.

Potencjalnie niebezpieczne asteroidy

NASA wciąż klasyfikuje kolejne potencjalnie niebezpieczne obiekty. Zaledwie kilka dni temu Ziemię minęła asteroida o średnicy niemal 1 km, a w nocy z 28 na 29 października kosmiczna skała zbliżyła się do Ziemi z prędkością prawie 31 tys. km. Niewielkie obiekty kosmiczne spalają się regularnie w atmosferze naszej planety, a większe uderzają w jej powierzchnię raz na 100-1000 lat.

Naprawdę ogromne asteroidy, które mogłyby doprowadzić do końca naszej cywilizacji są jeszcze rzadsze. Jednak nawet mniejsze obiekty, jeśli uderzą w gęsto zaludniony obszar, mogą spowodować poważne zniszczenia i śmierć tysięcy ludzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także