Asteroida wielkości wieżowca ominęła Ziemię. Zagrożenie nie minęło

Asteroida wielkości wieżowca ominęła Ziemię. Zagrożenie nie minęło

Asteroida wielkości wieżowca ominęła Ziemię. Zagrożenie nie minęło
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Oskar Ziomek
09.09.2019 07:35

Ziemię minęła asteroida GT3 2019, której rozmiar porównywano z drapaczem chmur w USA. Uderzenie wywołałoby koniec świata. Chociaż ten przelot nie zagroził naszej planecie, według znawców zderzenie w przyszłości jest nieuniknione – nie znamy tylko dokładnego terminu.

Asteroida nazwana przez NASA GT3 2019 była jedną z największych, które zbliżą się do Ziemi we wrześniu bieżącego roku. Obliczono, że porusza się z prędkością około 50 tys. kilometrów na godzinę i przeleci stosunkowo blisko naszej planety.

Rozmiar asteroidy GT3 2019 oszacowano natomiast na zbliżony do Empire State Building, drapacza chmur w Stanach Zjednoczonych, który ma ponad 100 pięter.

Gdyby asteroida uderzyła w Ziemię, stworzyłaby krater o średnicy prawie 5 kilometrów. To wystarczająca siła zniszczenia, by zagroziła całemu miastu, w okolicy którego mogłoby dojść do uderzenia.

2019 GT3 po raz pierwszy została zaobserwowana jeszcze w kwietniu tego roku. Wyliczono, że po raz kolejny asteroida zbliży się do Ziemi dopiero w 2030 roku. Wówczas powinna minąć naszą planetę w dwukrotnie większej odległości, niż w ostatnich dniach.

Uderzenie asteroidy jest pewne

Naukowcy zwracają tymczasem uwagę, że uderzenie tej czy innej asteroidy w Ziemię jest pewne, a problematyczne pozostaje tylko oszacowanie czasu takiego zdarzenia. Specjalistka z NASA ostrzega, że jest w 100 proc. pewne, że zostaniemy trafieni, ale nie jest w 100 proc. pewne kiedy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)