Konferencja naukowa dotycząca koronawirusów odwołana przez... koronawirus SARS-CoV-2

Konferencja naukowa dotycząca koronawirusów odwołana przez... koronawirus SARS-CoV-2

Konferencja naukowa dotycząca koronawirusów odwołana przez... koronawirus SARS-CoV-2
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
11.03.2020 11:11

Epidemie koronawirusów wstrzymują wiele masowych wydarzeń na całym świecie. Tym razem musiała zostać odwołana konferencja nauka dotycząca koronawirusów. "Ludzie wahali się zarejestrować z powodu całej niepewności", tłumaczą organizatorzy.

Imprezy masowe są odwoływane na całym świecie, co dotyka również świata technologii i nauki. Wczoraj władze ogłosiły, że wszystkie imprezy organizowane w Polsce również zostają odwołane. 9 marca oficjalne spotkanie Międzynarodowego Sympozjum Nidowirusów zostało przełożone na 10-14 maja 2020 roku z powodu panującej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

- Rosnąca liczba epidemii w Europie w ostatnim tygodniu sprawiła, że czuliśmy, że powinniśmy wziąć na siebie odpowiedzialność i dać dobry przykład koronawirologom, aby sami nie rozprzestrzeniać wirusa dalej - przyznaje Marjolein Kikkert, mikrobiolog z Leiden University Medical Center, który przewodniczył komitetowi planistycznemu konferencji.

Nidowirusy to grupa wirusów obejmujących m.in. koronawirusy takie jak SARS-CoV-2, SARS-Cov (będący przyczyną epidemii SARS w 2003 roku) czy MERS. Nidowirusy obejmują również inne wirusy odzwierzęce oraz wirusy atakujące zwierzęta i skorupiaki.

Międzynarodowe spotkanie specjalistów organizowane jest raz na trzy lata i do tej pory zawsze odbywało się planowo. Jeszcze w zeszłym tygodniu organizatorzy informowali, że mają nadzieję uniknąć odwołania tegorocznego spotkania, jednak ostateczna decyzja zapadła o przesunięciu sympozjum na maj rok.

Tegoroczne spotkanie miało przede wszystkim dotyczyć wymiany informacji i wyników badań na temat koronawirusa SARS-CoV-2, ale organizatorzy wciąż nie wiedzą, czy udałoby się zorganizować sympozjum przez internet, by badacze nie musieli podróżować, w razie gdyby epidemia trwała jeszcze kilka miesięcy.

W sympozjum miało uczestniczyć do 200 naukowców. A zgodnie z najnowszymi ustaleniami, okres inkubacji koronawirusa jest nie tylko dłuższy niż początkowo zakładano, ale również może przetrwać nawet kilkanaście dni poza organizmem człowieka i przenosi się na odległości do 4 metrów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)