Używasz środka na komary? Ekspertka radzi, jak to robić prawidłowo

Używasz środka na komary? Ekspertka radzi, jak to robić prawidłowo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.07.2020 14:33, aktual.: 04.08.2020 10:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

– Po użyciu repelentu na komary (czyli środka odstraszającego – dop. red.) należy zmyć go z rąk i ciała, gdyż to środek biobójczy – mówi Nauce w Polsce PAP Aleksandra Gliniewicz z Państwowego Zakładu Higieny.

Giliniewicz dodaje, że jeśli używamy także kremu z filtrem UV, to repelent należy aplikować na skórę już po jego nałożeniu – to dlatego, że repelent pokryty filtrem "może słabiej odstraszać komary". Podkreśla też, że na każdym opakowaniu środka odstraszającego powinien znaleźć się numer rejestracyjny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– To gwarancja, że repelent przeszedł badania skuteczności – tłumaczy.

Rozmówczyni PAP stwierdziła też, że w Polsce niekoniecznie sensowne jest stosowanie repelentów przeznaczonych do odstraszania komarów tropikalnych. Zamiast więc na stężenie substancji, radzi zwracać uwagę na czas, jaki chcemy, aby chroniła nas ona przed insektami.

Opryski w ogrodach to zły sposób

Innym sposobem ochrony jest oczywiście odpowiedni ubiór – długie spodnie i rękaw. Giliniewicz radzi wybieranie ubrań w jasnym kolorze – to dlatego, że ciemne tkaniny szybciej się nagrzewają i komary przyzwyczajone są do kłucia w ciemne furto zwierząt.

Jeśli chodzi natomiast o ochronę wnętrz przed komarami, to warto postawić na elektrofumigatory i montaż moskitier w oknach. W ogródkach za to wycinać nadmiernie rozrośnięte zakrzewienia i stosować świece lub spirale odstraszające komary. Nie należy za to używać oprysków, gdyż zabijają one inne pożyteczne owady takie jak pszczoły.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także