Używasz środka na komary? Ekspertka radzi, jak to robić prawidłowo

Używasz środka na komary? Ekspertka radzi, jak to robić prawidłowo

Używasz środka na komary? Ekspertka radzi, jak to robić prawidłowo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
27.07.2020 14:33, aktualizacja: 04.08.2020 10:56

– Po użyciu repelentu na komary (czyli środka odstraszającego – dop. red.) należy zmyć go z rąk i ciała, gdyż to środek biobójczy – mówi Nauce w Polsce PAP Aleksandra Gliniewicz z Państwowego Zakładu Higieny.

Giliniewicz dodaje, że jeśli używamy także kremu z filtrem UV, to repelent należy aplikować na skórę już po jego nałożeniu – to dlatego, że repelent pokryty filtrem "może słabiej odstraszać komary". Podkreśla też, że na każdym opakowaniu środka odstraszającego powinien znaleźć się numer rejestracyjny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– To gwarancja, że repelent przeszedł badania skuteczności – tłumaczy.

Rozmówczyni PAP stwierdziła też, że w Polsce niekoniecznie sensowne jest stosowanie repelentów przeznaczonych do odstraszania komarów tropikalnych. Zamiast więc na stężenie substancji, radzi zwracać uwagę na czas, jaki chcemy, aby chroniła nas ona przed insektami.

Opryski w ogrodach to zły sposób

Innym sposobem ochrony jest oczywiście odpowiedni ubiór – długie spodnie i rękaw. Giliniewicz radzi wybieranie ubrań w jasnym kolorze – to dlatego, że ciemne tkaniny szybciej się nagrzewają i komary przyzwyczajone są do kłucia w ciemne furto zwierząt.

Jeśli chodzi natomiast o ochronę wnętrz przed komarami, to warto postawić na elektrofumigatory i montaż moskitier w oknach. W ogródkach za to wycinać nadmiernie rozrośnięte zakrzewienia i stosować świece lub spirale odstraszające komary. Nie należy za to używać oprysków, gdyż zabijają one inne pożyteczne owady takie jak pszczoły.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)