Kolejne wsparcie dla Ukrainy. Londyn może wysłać nowoczesne drony

Kolejne wsparcie dla Ukrainy. Londyn może wysłać nowoczesne drony

Londyn wyśle Ukrainie nowoczesne drony?
Londyn wyśle Ukrainie nowoczesne drony?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Malloy Aeronautics
Adam Gaafar
04.05.2022 13:42, aktualizacja: 05.05.2022 07:52

Dziennik "The Times" donosi, że Londyn dostarczy Ukrainie od 20 do 30 dronów transportowych Malloy T150. Jest to stosunkowo nowy sprzęt, dopiero od niedawna znajdujący się na wyposażeniu brytyjskich sił zbrojnych.

Wspominane bezzałogowce są produkowane przez brytyjską firmę Malloy Aeronautics. Dron jest przystosowany do pracy w każdych warunkach pogodowych i może przenosić ładunek do 68 kg. Producent zapewnia, że "dzięki wymiennemu akumulatorowi nie trzeba czekać godzinami, aby wysłać pojazd z powrotem, co zwiększa tempo przewożenia ładunku".

Brytyjskie drony Malloy T150 dla Ukrainy

Zasięg maksymalny brytyjskiego drona wynosi ok. 70 km, a jego prędkość dochodzi do 30 m/s. Jak donosi serwis Defence24, czas pracy maszyny wynosi 36 minut, a sterowanie odbywa się za pomocą laptopa. Sprzęt wszedł do uzbrojenia brytyjskiej armii stosunkowo niedawno – jeszcze w 2020 r. maszyny Malloy T150 były testowane w różnych warunkach atmosferycznych przez członków Royal Marines (piechoty morskiej).

Ponieważ bezzałogowce są wyposażone w wymienne akumulatory, operatorzy nie muszą czekać na ich ponowne naładowanie. Producent zapowiedział ponadto, że pracuje nad technologią bezprzewodowego ładowania akumulatorów w locie, co znacznie wydłuży czas pracy tych maszyn.

Malloy T150 został zaprojektowany tak, by mógł przenosić najbardziej wrażliwe ładunki w najtrudniejszych warunkach wojskowych. Dron był testowany na kole podbiegunowym, morzu i pustyni. Maszyny mogą działać w nocy i przenosić każdy rodzaj ładunku. Według źródeł, na które powołują się brytyjskie media, Ukraińcy będą wykorzystywać je głównie do transportu zaopatrzenia medycznego.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie