Kolejne "militarne złoto". Rosjanie zostawili stację Kredo M‑1
Podczas trwającej kontrofensywy na wchodzie kraju Ukraińcy przejmują wiele cennych sprzętów wojskowych. Jedną z ciekawszych zdobyczy jest nowoczesna naziemna stacja rozpoznania Kredo M-1.
19.09.2022 | aktual.: 19.09.2022 14:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zestawy radiolokacyjne PSNR-8 Kredo M-1 zostały przyjęte przez rosyjskie siły zbrojne w 2002 r. System zapewnia automatyczne wykrywanie i wyznaczanie współrzędnych poruszających się celów naziemnych i powietrznych oraz regulację ostrzału artyleryjskiego o każdej porze dnia i roku. Atutem tego sprzętu jest fakt, że umożliwia on rozpoznanie w warunkach słabszej widoczności (podczas mgły, deszczu, zamieci lub zapylenia).
Rosyjska stacja rozpoznania w rękach Ukraińców
Jak donosi Army Inform, agencja prasowa ukraińskiego resortu obrony, Kredo M-1 pozwala tworzyć cyfrowe mapy terenu, wprowadzać linie kontrolne i strefy zakazane oraz automatyczne wysyłać sygnał alarmowy w przypadku ich naruszenia. Zestaw zawiera odbiornik, panel sterowania, procesor cyfrowy, statyw, środki łączności oraz dwa akumulatory. W skład Kredo M-1 wchodzi również kolorowy 11-calowy ekran i funkcjonalna klawiatura. Antena paraboliczna jest umieszczona na statywie.
Główną cechą funkcjonalną stacji jest możliwość podświetlenia informacji o poruszających się celach na tle różnych krajobrazów (krzaki, okrywy trawiaste) i lokalnych obiektów. Strefa widoczności systemu mieści się w przedziale od 200 m do 32 km. Kredo M-1 waży 51 kg, stąd do jej przenoszenia potrzeba od dwóch do trzech żołnierzy. Do obsługi stacji wystarczy już jednak tylko jednak osoba.
Zestaw może działać bez przerwy do 24 godzin. Dystans wykrywania celów jest uzależniony od ich rodzaju i wynosi: 7-8 km w przypadku człowieka, do 16 km dla czołgu, 5 km w przypadku wybuchu pocisku oraz do 32 km dla pojazdu ciężarowego.
Przypomnijmy, że oprócz stacji Kredo M-1 Ukraińcy zdobyli też w ostatnim czasie m.in. granatniki przeciwpancerne RPG-30, pociski rakietowe Kornet, miny przeciwczołgowe PTKM-1R, pociski rakietowe kompleksu Refleks-M, granatniki RSzG-2, pociski artyleryjskie ZUBK14 kal. 125 mm, BRDM-2 w wersji ZS-82 oraz granatniki wielozadaniowe Zanos. Do najcenniejszych trofeów można zaliczyć też czołg nowej generacji T-90M Proryw oraz system walki radioelektronicznej Krasucha-4.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski