Kolejna propozycja wprowadzenia opłat za P2P

Kolejna propozycja wprowadzenia opłat za P2P

Kolejna propozycja wprowadzenia opłat za P2P
Źródło zdjęć: © WP.PL
07.12.2007 16:00, aktualizacja: 10.12.2007 09:25

Członkowie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Kompozytorów wpadli na pomysł, jak zakończyć wojnę pomiędzy branżą fonograficzną a internautami-użytkownikami sieci bezpośredniej wymiany plików.

Niedawno przedstawiciele policji kanadyjskiej poinformowali, iż zaprzestane zostaną wszelkie działania operacyjne wymierzone w internautów pobierających pliki - http://www.pcworld.pl/news/130686.html z sieci P2P na własny użytek. Organizacja SAC ( Songwriters Association of Canada ) po przeanalizowaniu sytuacji na rynku stwierdziła więc, że skoro procederu wymiany plików nie mogą powstrzymać ani groźby prawne, ani wprowadzanie kolejnych modeli dystrybucji legalnej muzyki w Sieci, należy na stałe "opodatkować" internautów z tytułu korzystania z P2P.

Zaproponowana przez SAC opłata wynosić by miała 5 dolarów kanadyjskich ( równowartość ok. 12 zł ), a pobierali by ją bezpośrednio dostawcy usług internetowych. Środki uzyskane w ten sposób przez ISP byłyby następnie rozdysponowywane wśród twórców. Stowarzyszenie proponuje również zmianę w przepisach o ochronie praw autorskich - w myśl nowelizacji udostępnianie plików muzycznych w Internecie nie byłoby już nazywane piractwem, o ile nie przynosiłoby udostępniającemu korzyści finansowych.

Warto przypomnieć, iż w Polsce również swego czasu pojawił się pomysł wprowadzenia opłat za korzystanie z P2P. Zaproponowana przez nieżyjącego już niestety Jacka Skubikowskiego w 2006 r. nowelizacja ustawy o prawie autorskim przewidywała "dobrowolną opłatę rekompensacyjną" - http://www.pcworld.pl/news/87053.html za pobieranie plików z Internetu. Pomysłodawca projektu był przekonany, że istnieją duże szanse na wejście nowelizacji w życie. Muzyczna branża studziła jednak jego zapał: "Duże nieporozumienie", "Zbyt daleko idąca inicjatywa", "Wygodna przykrywka do kontynuowania przestępczego procederu z czystymi rękami" - tego typu sformułowania słyszeliśmy od naszych rozmówców: prawników, przedstawicieli muzycznych e-sklepów oraz członków organizacji ochrony praw autorskich, którym przedstawiliśmy ten projekt.

Więcej informacji: Kanadyjskie Stowarzyszenie Kompozytorów - http://www.songwriters.ca/studio/proposal.php

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)