Kolejna firma chce lecieć w kosmos. Tym razem w celach górniczych

Kolejna firma chce lecieć w kosmos. Tym razem w celach górniczych

Kolejna firma chce lecieć w kosmos. Tym razem w celach górniczych
Źródło zdjęć: © AMC
Grzegorz Burtan
22.08.2018 15:07

Ciekawe wieści dochodzą ze Szkocji. Prywatna firma rozpoczęła zbiórkę na budowę satelity. W przeciwieństwie do innych tego typu urządzeń, ten konkretny będzie miał za zadanie wydobywanie surowców z okolicznych asteroidów.

Asteroid Mining Corporation została założona w 2016 roku przez przedsiębiorcę Mitcha Huntera-Scullion. Obecnie firma zbiera środki w internecie i w przypadku udanej zbiórki zamierza wystrzelić swoją Asteroidę APS1 w 2020 roku na orbitę.
Celem firmy, jak powiedział cytowany przez BBC Hunter-Scullion, jest stworzenie technologii, która pozwali na wydobycie, przerobienie oraz wykorzystanie materiałów, które znajdują się na asteroidach latających wokołół Ziemi. APS1 ma być pierwszym krokiem w tym kierunku.

Dzięki zamontowaniu spektroskopu, satelita będzie zbierać dane na temat wybranych składowych skał, które okrążają naszą planetę. Założyciel Asteroid Mining Corporation nie ukrywa, że APS1 będzie urządzeniem testowym, które będzie stanowić wstęp do tworzenia całego przemysłu kosmicznego górnictwa. Sam pomysł natomiast narodził się, kiedy przedsiębiorca przygotowywał dysertację na ten temat właśnie i zauważył, że w Wielkiej Brytanii nie ma przedsiębiorstw, które zajmowałyby się tym zagadaniem.

I może brzmi to jak odległa przyszłość, tak firmy z różnych zakątków świata, również z Polski, coraz przychylniej spogląda na kosmos jako miejsce do eksploatacji. Kurczące zasoby surowców na Ziemi na pewno działają motywująco. A jak twierdzi Hunter-Scullion, na jednej asteroidzie o średnicy 25 metrów może znajdować się nawet 29 ton platyny, wartej ponad 3 miliardy złotych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)