Trwa ładowanie...
d4eesc8

Kluczowe siedliska w fatalnym stanie. Nowy raport

Zgodnie z nowym sprawozdaniem zdecydowana większość chronionych krajobrazów w Europie jest oceniana jako będące w złym lub niewłaściwym stanie, a siedliska gatunków zwierząt nadal się kurczą, pomimo ustalania przez władze zasad mających na celu ich ochronę – donosi The Guardian.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wycinka drzew pod budowę fabryki Tesli koło miejscowości Gruenheide w Niemczech.
Wycinka drzew pod budowę fabryki Tesli koło miejscowości Gruenheide w Niemczech. (Getty Images)
d4eesc8

Jak oceniła Europejska Agencja Środowiska, zaledwie jedna czwarta gatunków w Europie posiada dobrze chronione siedliska, podczas gdy 80 proc. z nich na całym kontynencie jest w złym stanie.

Jak tłumaczy Guardian, duża część winy za ten stan spoczywa na intensywnym rolnictwie. Wspólna polityka rolna UE ma tendencję do nagradzania intensywnego rolnictwa, pomimo ruchów mających na celu gratyfikację rolników za przedsięwzięcie środków, które traktują środowisko priorytetowo.

– Eksploatacja przyrody jest znacznie większa niż rozwiązania, które obecnie zapewniamy – stwierdził Micheal O'Briain z jednostki Komisji Europejskiej zajmującej się sprawami ochrony przyrody.

d4eesc8

Czytaj też: Naukowcy: przywróćmy stan dzikiej przyrody. Alternatywą globalna katastrofa

Konieczne zmiany

W ramach strategii "od pola do stołu" i Europejskiego Zielonego Ładu dyskutowane są reformy, które wynagradzałyby rolników za większe wysiłki na rzecz środowiska. Już teraz niektóre z nich spotykają się ze sprzeciwem grup rolników w państwach członkowskich.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

– Nie udaję, że będzie to łatwa debata, ponieważ musimy w jakiś sposób pogodzić różne cele – zaznaczył w rozmowie z Guardianem O'Briain.

Czytaj też: Zielone miejsca zabaw to lepsza odporność u dzieci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eesc8

Podziel się opinią

Share
d4eesc8
d4eesc8
Więcej tematów