Trwa ładowanie...

Kluczowe siedliska w fatalnym stanie. Nowy raport

Zgodnie z nowym sprawozdaniem zdecydowana większość chronionych krajobrazów w Europie jest oceniana jako będące w złym lub niewłaściwym stanie, a siedliska gatunków zwierząt nadal się kurczą, pomimo ustalania przez władze zasad mających na celu ich ochronę – donosi The Guardian.

Share
Wycinka drzew pod budowę fabryki Tesli koło miejscowości Gruenheide w Niemczech.
Wycinka drzew pod budowę fabryki Tesli koło miejscowości Gruenheide w Niemczech.Źródło: Getty Images
d4eq3f6

Jak oceniła Europejska Agencja Środowiska, zaledwie jedna czwarta gatunków w Europie posiada dobrze chronione siedliska, podczas gdy 80 proc. z nich na całym kontynencie jest w złym stanie.

Jak tłumaczy Guardian, duża część winy za ten stan spoczywa na intensywnym rolnictwie. Wspólna polityka rolna UE ma tendencję do nagradzania intensywnego rolnictwa, pomimo ruchów mających na celu gratyfikację rolników za przedsięwzięcie środków, które traktują środowisko priorytetowo.

– Eksploatacja przyrody jest znacznie większa niż rozwiązania, które obecnie zapewniamy – stwierdził Micheal O'Briain z jednostki Komisji Europejskiej zajmującej się sprawami ochrony przyrody. 

d4eq3f6

Konieczne zmiany

W ramach strategii "od pola do stołu" i Europejskiego Zielonego Ładu dyskutowane są reformy, które wynagradzałyby rolników za większe wysiłki na rzecz środowiska. Już teraz niektóre z nich spotykają się ze sprzeciwem grup rolników w państwach członkowskich.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

 – Nie udaję, że będzie to łatwa debata, ponieważ musimy w jakiś sposób pogodzić różne cele – zaznaczył w rozmowie z Guardianem O'Briain.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4eq3f6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eq3f6
d4eq3f6
Więcej tematów