Kim jest Adam Badowski?
16.11.2017 14:50, aktual.: 16.11.2017 15:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czarne chmury, które zebrały się nad CD Projekt RED, zdają się rozrzedzać. Akcje odrabiają straty, a prezes Adam Kiciński zapewnia, że firma przekroczyła kolejny kamień milowy przy produkcji "Cyberpunk 2077". Skąd ta pewność, bijąca z wypowiedzi prezesa? Za tym może stać szef całego projektu, Adam Badowski.
Adam Badowski nie tylko jest członkiem zarządu, ale to on zawiaduje pracami nad "Cyberpunk 2077" - gry, której wróży się większy sukces niż "Wiedźminowi". Część byłych pracowników zarzuca mu, że jest osobą niekompetentną i nieznającej się na swojej pracy. Relacje z pracownikami ma dalekie od poprawnych. Badowski kieruje ponoć zespołem w despotyczny sposób i nie radzi sobie z pracownikami jako menedżer.
Tąpnięcie na giełdzie i plotka, że "Cyberpunk 2077", na który czeka cały świat, ma ukazać się z dużym opóźnieniem, to drugi cios, który otrzymało CD Projekt w ciągu ostatniego miesiąca. Pierwszy pojawił się połowie października, wtedy Badowski wraz z Marcinem Iwińskim opublikowali dementi, w którym wyjaśniają zawiłości tworzenia gier.
Magiczny CD Projekt RED
"Jeśli tworzysz grę z nastawieniem "wystarczająco dobrze" , nie wychodzisz poza swoją strefę komfortu. A wszyscy wiemy, gdzie dzieje się magia." – czytamy we jednym fragmencie. Prawdopodobnie odnosi się on do tzw. crunchu – sytuacji, kiedy pracownicy muszą zostawać po godzinach, czasem nawet spać w biurze, by dopiąć wszystkie elementy projektu przed końcem terminu.
Nie każdemu musi odpowiadać taka forma pracy – może powodować frustrację, nakierowaną na kierownika projektu, czyli Badowskiego właśnie. Skąd jednak oskarżenia o brak odpowiednich umiejętności "twardych"?
Filozof i grafik
Możliwe, że wynika to z jego doświadczenia i przeszłości. Otrzymał absolutorium z filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jednak zamiast poświęcić się analizie pism Kierkegaarda czy Bertranda Russella, zdecydował się rozpocząć karierę zawodową grafika. W 1995 roku rozpoczął pracę na stanowisku projektanta i rysownika w firmie Kolski and Partners Film & Advertising, założoną przez reżysera Jana Jakuba Kolskiego.
Kolejne siedem lat spędził, pracując również jako wolny strzelec, przygotowując grafiki do reklam i teledysków. W 2002 roku trafił do CD Projekt, w której pracuje do dziś. Tam, na stanowisku animatora i grafika 3D nadzorował pracę łódzkiego oddziału firmy przy pierwszym "Wiedźminie". Jeśli ktoś, zastanawia się, komu zawdzięczamy wizualną koncepcję pierwszych dwóch części komputerowego cyklu o Geralcie, był to właśnie Badowski i jego zespół. Po późniejszej fuzji CD Projekt RED Sp. z o.o. z CD Projekt RED S.A. zaczął nadzorować cały proces deweloperski w firmie.
Jak to się skończyło, wszyscy wiemy – wydaniem "Dzikiego Gonu", tytułu obsypanego nagrodami z i poza branży. Na gali Paszportów Polityki 2015, CD Projekt Red otrzymało nagrodę specjalną, podkreślał, że gry osiągają do rangi sztuki:
Z kolei pytany w radiu RDC o swoje hobby, odpowiedział:
"Pracuję w niebywale szczęśliwej grupie ludzi, która się rozumie i wspiera. Wiem, że to brzmi słodko ale taka jest prawda. Jestem otoczony ludźmi, z którymi mam wspólny język, z którymi potrafię dzielić napięcie i odpowiedzialność. Nie mogę niestety powiedzieć, że nie wynoszę pracy do domu, że jest moment, w którym się resetuję. Ta praca jest dwudziestoczterogodzinna. Ona siedzi cały czas w głowie. Wszystko, co pozwala myśleć o momencie wydania, sukcesie, jak to zrobić, jakoś jest balansowane w samej tej pracy." Licho i deweloperzy nie śpią.
Nieprzenikniony Badowski
Rozgryzienie Badowskiego z dostępnych w sieci materiałów jest trudne. Głównie z tego powodu, że jakiekolwiek materiały – czy to wideo, czy artykuły, czy wywiady, to dotyczą jego pracy. Ciężko powiedzieć, czy to autorzy definiują go przez pryzmat jego działań, czy sam narzuca takie ramy rozmowy. Trochę więcej o nim, jako o osobie, możemy dowiedzieć się z filmu promującego Łódź na kandydata Expo2022:
W wideo sam Badowski swoją młodość i, jako rodowity Łodzianin, opowiada o zaletach miasta, w którym się wychował – zarówno tych sprzed dwóch dekad, jak i współczesnych.
Czytając materiały wokół osoby odpowiedzialnej za „Cyberpunk 2077” nasuwa się jedno słowo – determinacja. Starczy jej do końca tego projektu? Pozostaje tylko przypomnieć, że mowa o osobie, która zajmuje jedno z najwyższych stanowisk największego polskiego dewelopera, w którym pracuje od 15 lat, po drodze tworząc gry definiujące współczesną popkulturę.