Kiedy koniec świata? Stephen Hawking odkrył błąd w kalendarzu Majów

Kiedy koniec świata? Stephen Hawking odkrył błąd w kalendarzu Majów

Kiedy koniec świata? Stephen Hawking odkrył błąd w kalendarzu Majów
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
10.10.2019 09:58, aktualizacja: 11.10.2019 10:08

Stephen Hawking na sześć lat przed śmiercią udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że data zakończenia kalendarza Majów opiera się na błędnych obliczeniach. - Koniec świata? Ludzie powinni martwić się o rok 2020 - poniżej pełna wypowiedź astrofizyka.

Stephen Hawking był jednym z najbardziej znanych naukowców w historii. Jako fizyk teoretyczny był autorem wielu przełomowych teorii naukowych, przede wszystkim z dziedziny astrofizyki. Przez długi czas swojej kariery polemizował z innymi naukowcami, kwestionując ich ustalenia.

Brytyjski astrofizyk był autorem książki "Krótka historia czasu", która wzniosła go na wyżyny popularności nie tylko w dziedzinie nauki, ale również popkultury.

Hawking na sześć lat przed śmiercią udzielił wywiadu prestiżowemu magazynowi "New Scientist", w którym odniósł się do przepowiedni Majów. Fizyk stwierdził, że apokaliptyczna data zakończenia legendarnego kalendarza została oparta na błędnych obliczeniach. Dodał, że ludzkość powinna obawiać się końca świata nie w 2012, a 2020 roku.

Koniec świata w 2020 roku?

- Pod wieloma względami Majowie wyprzedzali swój czas, ale w pewnych kwestiach przekalkulowali. W tym przypadku popełnili błąd polegający na podwójnym liczeniu dni, na które przypadały święta, co oznacza, że ich kalendarz nie zakończy się jeszcze przez kolejne osiem lat. Ludzie powinni naprawdę martwić się o rok 2020, czyli prawdziwy koniec cywilizowanego świata – brzmiała pełna wypowiedź dla magazynu.

Majowie przedstawili na rok 2012, siedem proroctw. Dwa z nich odnosiły się do postępujących zmian klimatycznych i wzrostu temperatury. Przepowiednie dotyczyły również przelotu jednego z ciał niebieskich w bliskiej odległości od Ziemi. Najważniejsza z nich odnosiła się jednak do końca świata, który ich zdaniem miał nastąpić 22 grudnia 2012 roku.

Stephen Hawking zmarł 14 marca w Cambridge w Wielkiej Brytanii w wieku 76 lat. Przez większość życia chorował na stwardnienie zanikowe boczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (521)