Każdy o nich słyszał. Dlaczego drony Bayraktar już nie atakują Rosjan?
Ukraińscy wojskowi udzielili obszernego wywiadu, w którym opowiedzieli o tureckich dronach Bayraktar TB2. Maszyny, które w początkowej fazie wojny wręcz dziesiątkowały Rosjan z czasem zniknęły z relacji frontowych. Nie oznacza to jednak, że przestały być wykorzystywane. O co więc chodzi?
10.09.2024 13:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bayraktar TB2 to broń, która zalicza się do bezzałogowych statków powietrznych typu MALE (Medium-Altitude Long-Endurance). Ich skuteczność w początkowej fazie wojny zaowocowała tym, że ukraińscy żołnierze układali nawet piosenki na ich cześć. Każda tego typu maszyna mierzy ok. 6,5 m długości oraz ma 12 m rozpiętości. Jest w stanie wznosić się na pułap nawet 8 km i osiąga prędkość 202 km/h. Dron może przenosić do 150 kg ładunku w postaci modułu obserwacyjnego z kamerą termowizyjną lub radarem typu AESA bądź w formie uzbrojenia podwieszonego na czterech przystosowanych do tego pylonach.
Bayraktar TB2 w Ukrainie
W zależności od dobranego wyposażenia Bayraktar TB2 może pełnić misje zwiadowcze lub uderzeniowe. Mocno uwidoczniło się to podczas wojny w Ukrainie. Początkowo tureckie maszyny atakowały Rosjan i zadawały im duże straty.
Z czasem sytuacja się jednak zmieniła, m.in. z powodu znacznie usprawnionej obrony przeciwlotniczej rozstawianej przez najeźdźców. Jak podkreślają ukraińscy żołnierze, Bayraktary TB2 wciąż są bardzo przydatnym i potrzebnym sprzętem, który obecnie służy do prowadzenia rozpoznania i kierowania ogniem artylerii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fakt, że Ukraina nadal aktywnie używa dronów wyprodukowanych w Turcji potwierdza m.in. szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow. Jak zaznacza, Kijów osiągnął "nadzwyczajne wyniki" dzięki dronom Bayraktar TB2, zwłaszcza na początku wojny. Aktualnie są one używane m.in. nad Morzem Czarnym. Ukraińcy cenią ja za ich skuteczność oraz niezawodność.
Uzbrojenie dronów Bayraktar TB2
Uzbrojenie stosowane w tych tureckich dronach to przede wszystkim laserowo kierowane bomby MAM-L i MAM-C. MAM-L ważą ok. 22 kg i zapewniają zasięg do 15 km. Do wyboru są trzy głowice - odłamkowo-burząca, kumulująca lub termobaryczna. MAM-C ważą niespełna 7 kg, a ich zasięg to ok. 8 km. Nadają się m.in. do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski