"Katastrofalna detonacja". Rosyjski czołg był bez szans

Były rosyjski czołg T-72B3 w okolicach Bachmutu w służbie Ukrainy - zdjęcie poglądowe
Były rosyjski czołg T-72B3 w okolicach Bachmutu w służbie Ukrainy - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Twitter | MilitaryLand.net
Norbert Garbarek

17.01.2024 17:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińcy pochwalili się kolejnym atakiem przeprowadzonym przy użyciu dronów FPV. Tym razem ofiarą szarży bezzałogowca okazał się cenny rosyjski czołg T-72B3. Siła eksplozji amunicji była tak silna, że od maszyny oderwała się wieża.

To kolejny taki incydent w okolicach Doniecka. Ukraińcy jeszcze kilka dni temu pokazywali nagranie, na którym w podobny sposób niszczą identyczny czołg należący do armii Federacji Rosyjskiej. Najnowszy film opublikowany na profilu OSINT Technical na platformie X pokazuje kolejną "katastrofalną detonację" składu amunicji w czołgu T-72B3, na skutek czego od maszyny odrywa się wieża.

Tego typu zjawisko jest powszechne w rosyjskich czołgach, bowiem charakteryzują się one obecnością amunicji w miejscu, które po przebiciu pancerza wiąże się z natychmiastową detonacją pocisków. Siła takiej eksplozji jest tak duża, że na jej skutek wieża odrywa się od kadłuba.

Rosyjski czołg T-72B3

Widoczny na nagraniu T-72B3 to jedna z najcenniejszych maszyn, które znajdują się obecnie w szeregach rosyjskiego wojska. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to wariant, który trafił do służby w 2013 r. – jest więc jedną z najnowszych maszyn wykorzystywanych na froncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

T-72B3 jest odpowiedzią na ciężki sprzęt NATO. Rosjanie zadbali o to, aby ulepszony T-72 stanowił realne zagrożenie dla konkurencyjnych zachodnich maszyn. Dlatego też główne uzbrojenie wspomnianego czołgu stanowi armata gładkolufowa kal. 125 mm z automatem ładowania przystosowanym do ostrzału pociskami Świeniec-2. Oprócz tego, pakiet modernizacyjny B3 wprowadza do czołgu poprawioną optoelektronikę.

Istotną nowością w T-72B3 jest też system kierowania ogniem Sosna-U oparty o termowizję dostarczaną przez Catherine-FC. Z kolei dla zwiększenia przeżywalności załogi i ogólnej poprawy bezpieczeństwa czołgu, na kadłubie znalazły się dodatkowe kostki pancerza reaktywnego Kontakt-5.

Tak zmodernizowany T-72 do wariantu T-72B3 może konkurować z niektórymi dostarczanymi przez zachodnie państwa czołgami. Choć Rosjanie regularnie tracą kolejne egzemplarze tych maszyn (wraz z początkiem inwazji dysponowali ok. 1200 maszynami), tamtejszy przemysł zbrojeniowy zapewnia ciągłe dostawy nowych T-72B3.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także