Katastrofa bombowca sprzed ponad 75 lat. Topniejący lodowiec odsłonił szczątki samolotu

Katastrofa amerykańskiego bombowca sprzed ponad 75 lat. Lodowiec odsłonił fragmentu wraku
Katastrofa amerykańskiego bombowca sprzed ponad 75 lat. Lodowiec odsłonił fragmentu wraku
Źródło zdjęć: © YouTube

22.09.2020 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Topniejący islandzki lodowiec Eyjafjallajökull odsłonił szczątki amerykańskiego bombowca B-17 Flying Fortress, który rozbił się tam 76 lat temu. Katastrofa samolotu miała miejsce podczas II wojny światowej.

Katastrofa amerykańskiego bombowca B-17 Flying Fortress miała miejsce podczas II wojny światowej, dokładnie 16 września 1944 roku. Samolot lecący do Anglii, z powodu fatalnych warunków pogodowych został zniesiony z kursu i rozbił się na islandzkim lodowcu Eyjafjallajökull.

Choć maszyna roztrzaskała się na wiele fragmentów, załoga bombowca nie ucierpiała. Część osób wypadło na zewnątrz podczas rozdarcia w kadłubie, a inni zdołali wydostać się z samolotu po uderzeniu w lodowiec. Mężczyźni nie zdawali sobie sprawy z tego, w jakim miejscu się znajdują. Po dwóch dniach spędzonych na poszukiwaniu pomocy, udało im się dotrzeć do gospodarstwa Fljótsdalur w rejonie Fljótshlíð, w południowej Islandii.

Amerykanie zorganizowali dwie wyprawy na miejsce katastrofy, której prawdziwą przyczynę ustalono dopiero w 1996 roku. Pierwsza ekspedycja dotarła do wraku maszyny i usunęła z niej kilka przedmiotów, jednak wiele fragmentów samolotu było już przykryte śniegiem. Kolejna wyprawa nie dotarła do celu.

Chociaż lodowiec w całości pochłonął szczątki bombowca, to w ostatnich latach, z powodu topnienia, zaczął je stopniowo odkrywać. Ich ponowne pojawienie się zafascynowało wielu ludzi, m.in. burmistrza miasta Ísafjörður położonego w północno-zachodniej części kraju.

- Uważam tę historię za fascynującą. Odkąd usłyszałem o wraku, nie mogę przestać o nim myśleć - mówi Guðmundur Gunnarsson.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także