Trwa ładowanie...
dh9xajm

Największy żaglowiec na świecie pomieści aż 7 tys. pojazdów. Szwedzi zbudują giganta

Największy żaglowiec na świecie, statek Oceanbird, będzie zdolny do przewiezienia jednorazowo 7000 pojazdów. Gigantyczny prom napędzany energią wiatrową ograniczy emisję CO2 nawet o 90 proc. względem analogicznych transportowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Największy żaglowiec na świecie. Szwedzi pokazali projekt
Największy żaglowiec na świecie. Szwedzi pokazali projekt (YouTube)
dh9xajm

Oceanbird to ogromnych rozmiarów statek przeznaczony do transportowania samochodów i ciężarówek. Prom będzie mierzył blisko 200 metrów długości i 40 metrów szerokości. Jego wyporność wyniesie 32 000 ton, natomiast wysokość - ponad 100 metrów. Po ukończeniu budowy będzie to największa jednostka żaglowa na świecie.

Statek będzie w stanie przewieźć jednorazowo do 7 tysięcy pojazdów przez Ocean Atlantycki w ciągu 12 dni. Jego średnia prędkość wyniesie 10 węzłów (około 19 kilometrów na godzinę). Dzięki napędzaniu przez energię wiatrową, emisja CO2 ze statku będzie nawet o 90 proc. mniejsza niż z analogicznych jednostek transportowych.

Firma, która przedstawiła plan budowy gigantycznego żaglowca to Wallenius Marine. Szwedzkie przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za projekty ponad 70 statków. Przy projekcie Oceanbird współpracuje z instytutem badawczym SSPA oraz z Królewskim Instytutem Technologii w Sztokholmie.

dh9xajm

Czytaj też: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?

Jak poinformowali przedstawiciele firmy, w ciągu najbliższych miesięcy ma powstać prototyp, które zostanie poddany próbom morskim. Projekt pełnowymiarowego statku ma zostać ukończony w przyszłym roku.

Żaglowiec ma zacząć kursować do końca 2024 roku.

Zobacz także: Kryzys wodny największy w historii? 80 tys. naukowców podpisało ważny apel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh9xajm

Podziel się opinią

Share
dh9xajm
dh9xajm
Więcej tematów