Trwa ładowanie...
d3etwc3

Katar w walce z globalnym ociepleniem. Nietypowe metody pochłaniają miliardy dolarów

Katar podejmuje walkę ze skutkami globalnego ocieplenia. W tym celu ma zostać wykorzystana nowa, nietypowa technologia klimatyzatorów do ochłodzenia powietrza na zewnątrz. Niestety reszta świata na tym nie skorzysta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katar podejmuje walkę z temperaturami przekraczającymi próg tolerancji
Katar podejmuje walkę z temperaturami przekraczającymi próg tolerancji (Shutterstock.com)
d3etwc3

Temperatury w Katarze w najcieplejszych miesiącach w roku sięgają ponad 40 stopni Celsjusza. Jak podaje "Washington Post", władze opracowują system klimatyzacji do przestrzeni publicznych, który będzie chłodził powietrze na zewnątrz budynków. Część badań ma na celu pomóc przystosować się do życia na coraz szybciej ocieplającej się planecie.

Globalne ocieplenie, jak sama nazwa wskazuje, jest problemem, który dotyka cały świat, ale nie robi tego jednakowo. Jak podaje "Washington Post" Katar jest jednym z miejsc najbardziej dotkniętych skutkami wzrastających temperatur. Jak ostrzegają naukowcy, upały przekraczające granice tolerancji przez ludzki organizm mogą stać się stałą częścią krajobrazu Zatoki Perskiej.

d3etwc3

W walce z zagrażającymi życiu falami upałów Katar chwyta się bardzo niecodziennych metod. "Washington Post" przytacza przykłady klimatyzatorów montowanych w chodnikach na zewnątrz, czy potężnych systemów chłodzenia, w które będzie wyposażony stadion, na którym odbędą się Mistrzostwa Świata FIFA 2022.

Zobacz też: Coś podobnego nie miało miejsca od narodzin Chrystusa. Wyniki badań naukowców

Nowa technologia mogłaby okazać się przełomowa dla przeciwdziałania zmianom klimatycznym, gdyby nie była tak droga. Katar może pozwolić sobie na absurdalne koszty klimatyzacji zewnętrznej ze względu na ogromne bogactwo kraju. Niewiele innych regionów świata ma do wydawania miliardy dolarów na łagodzenie najbardziej niebezpiecznych skutków zmian klimatu.

d3etwc3

Jednak nie tylko pieniądze są przeszkodom we wdrażaniu tego typu rozwiązań w pozostałych regionach świata. Katar ma możliwość wykorzystywania czystych źródeł energii, by wytworzyć odpowiednie jej ilości bez zwiększania produkcji gazów cieplarnianych. Dla Katarczyków najważniejszy jest jednak fakt, że temperatury na zewnątrz są nie do wytrzymania, więc nie dziwi fakt, że nie chcieliby wyłączenia zewnętrznych klimatyzatorów.

d3etwc3

Podziel się opinią

Share

d3etwc3

d3etwc3
Więcej tematów