Kabina prysznicowa kontra wanna. Co wybrać?
Czasem, aby zrelaksować się po stresującym dniu pracy, z przyjemnością wzięlibyśmy długą, gorącą kąpiel. Innym razem, kiedy liczy się czas i orzeźwienie wybralibyśmy szybki i zimny prysznic. Niestety powierzchnia naszej łazienki jest ograniczona, zatem co lepiej wybrać: wannę czy prysznic?
15.09.2015 13:17
To pytanie zadają sobie nie tylko ci, którzy przymierzają się do urządzenia łazienki, ale również osoby, które zamierzają zrobić remont lub są po prostu znużone kąpielą pod prysznicem lub codziennym napełnianiem wanny. Mimo że według statystyk preferencje Polaków rozkładają się mniej więcej po 5. proc., to jednak prysznice od dłuższego czasu dominują w polskich łazienkach.
Gorąca kąpiel
Po długim i męczącym dniu nic nie zastąpi nam kąpieli w wannie. Możemy w niej spędzić dużo więcej czasu niż w kabinie prysznicowej, a odpowiednio dobrana do wystroju wnętrza łazienki, tworzy wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. Wanna jest również najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy wykąpać dzieci, niestety może sprawić problem osobom starszym i niepełnosprawnym. Przy małym metrażu łazienki trudniej jest dobrać taką wannę, żeby kąpiel w niej była przyjemnością. Poza tym ciągłe dolewanie ciepłej wody, gdy ta w wannie ostygnie, nie sprzyja środowisku i oszczędzaniu pieniędzy.
Zimny prysznic
Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. W końcu szybki prysznic zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż kąpiel w wannie. Ponadto myjemy się pod bieżącą wodą, co trudniej jest wykonać w wannie, bez znacznego zużycia wody. W tym przypadku może to być argument decydujący, jeśli posiadamy w domu liczniki i większą liczbę domowników. Poza tym kabina zajmuje mniej miejsca i również dobrze może się komponować z meblami i dekoracjami w łazience.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się mieszkania o małym metrażu, gdzie na strefę kąpielową przeznaczone jest naprawdę niewiele miejsca. W takim przypadku warto zainwestować w dobrej jakości kabinę prysznicową, która posłuży nam lata, a zajmie niewiele miejsca. Design, funkcjonalność oraz możliwości aranżacyjne przestrzeni to kluczowe czynniki mające wpływ na nasz wybór. Do tego dochodzą jeszcze indywidualne potrzeby oraz styl życia domowników. Jak pogodzić te wszystkie elementy i wybrać optymalną kabinę prysznicową? Oto kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę.
Kabina skrojona na miarę
Pierwszym krokiem jest ustalenie, w którym miejscu łazienki chcemy postawić kabinę, ponieważ to wpłynie w największym stopniu na jej rodzaj. Modele narożnikowe należą do najpopularniejszych i zajmują mało miejsca, dzięki czemu świetnie się sprawdzają w małych łazienkach. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są również kabiny przyścienne (w odróżnieniu od narożnikowych –. ścianę tworzy tutaj jeden z boków), wnękowe, wolnostojące lub typu walk-in).
Kabina na miarę potrzeb wszystkich domowników
Decydując się na kabinę prysznicową, warto pamiętać o potrzebach wszystkich, którzy będą z łazienki korzystać na co dzień. Pamiętajmy, że rodzina z małymi dziećmi ma inne potrzeby niż starsi domownicy, szczególnie seniorzy, którzy np. mają problemy z poruszaniem. Gdy zdecydowaliśmy się na montaż kabiny z brodzikiem, pamiętajmy, że cechują się one różnymi głębokościami. Te z głębokim brodzikiem (nawet do 2. cm) mogą spokojnie zastąpić wannę przy kąpieli małych dzieci, szczególnie, że głębokie brodziki często wyposażone są w siedzisko, które dodatkowo może posłużyć jako półka na niezbędne przybory kąpielowe. Takie rozwiązanie również świetnie się sprawdzi w przypadku osób starszych, dla których siedzisko może być dużo wygodniejsze i bardziej funkcjonalne niż wanna.
Na rynku dostępne są także kabiny typu walk-in, czyli bez brodzika. Wchodzenie i wychodzenie z takiej kabiny nie wymaga przekraczania żadnego progu. Jeśli oczywiście zrezygnujemy z tradycyjnego brodzika na rzecz tego typu kabiny, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego spadu, aby woda nie zalegała na posadzce. Spad przygotowuje się zgodnie z zaleceniami producenta list odpływowych, jest to na ogół ok. 2 - 3 proc. Pamiętajmy jednak, że prawidłowe zamontowanie takiego brodzika najczęściej wymaga podkucia posadzki, aby zmieścił się syfon. Przy niskich brodzikach stosowane są odpływy o rozmiarze fi-90. dzięki czemu woda szybciej spływa i nie wylewa się poza brodzik.
Mimo że najczęściej wybieramy kabiny narożne, to pamiętajmy, że do wyboru mamy także modele półokrągłe, trójścienne (wtedy kiedy nie mamy wolnego narożnika w łazience), asymetryczne lub drzwi uchylne do montażu we wnęce lub ze ścianką. Montaż kabiny w rogu pomieszczenia to przede wszystkim idealne rozwiązanie w przypadku małych łazienek. Warto pamiętać również o stronie, na którą otwierają się drzwi wybranej kabiny, tak aby korzystanie z niej w łazience, gdzie miejsce gra rolę, nie było utrudnione. Coraz częściej stosuje się opcję samych drzwi, uchylnych lub przesuwnych, które wbudowane w łazienkową wnękę, tworzą komfortową przestrzeń prysznicową. Łączą się one z boczną ścianą, co zdecydowanie wpływa na oszczędność przestrzeni, na którą często nie mamy pomysłu. Drzwi prysznicowe można również zakupić w komplecie ze ścianką.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając kabinę prysznicową
Wiele kabin zaopatrzonych jest w dodatkowe rozwiązania, o których kupujący często nie wiedzą. A warto się nimi zainteresować, bo mają one ogromny wpływ na komfort użytkowania, np. na łatwość utrzymania kabiny w czystości. W przypadku tej ostatniej kwestii, każda gospodyni domowa wie, że szczególnie newralgicznymi punktami są miejsca wykończone silikonem. Producenci starają się więc tak konstruować swoje produkty, aby minimalizować wykorzystanie tego materiału.
Na rynku dostępne są kabiny, w których ścianki stałe zostały zaopatrzone w uszczelki wsuwane w profil, co w praktyce oznacza to, że ich uszczelnienie nie wymaga już silikonu. Innym, ułatwiającym zachowanie czystości rozwiązaniem są wypinane dolne rolki, To właśnie na nich poruszają się drzwi kabiny i tam najczęściej zbiera się osad z mydła, kamień oraz inne zabrudzenia. Za pomocą specjalnego guzika można drzwi wypiąć od dołu, i z łatwością oraz bez ryzyka uszkodzenia odchylić, w celu umycia dolnego profilu kabiny.
Ponadto gwarancją zachowania czystości kabiny jest pokrycie szkła specjalną powłoką polimerową, DP active. Takie kabiny zdecydowanie łatwiej wyczyścić, ponieważ powłoka sprawia, że szkło jest bardziej gładkie, dzięki czemu związki chemiczne, które występują w wodzie używanej na co dzień, a także te z mydła i płynów do kąpieli, nie przylegają tak mocno do drzwi i ścian kabiny. Dzięki temu ogranicza to powstawanie osadów. Efekt hydrofobiczny powłoki DP active sprawia, że szkło nią pokryte „odpycha”. wodę i wszelkie istniejące w niej związki.
Nie bez znaczenia pozostaje jakość i sposób montażu uszczelek i chociaż ciężko to sprawdzić na postawie ekspozycji towaru w sklepie, nie ma nic gorszego niż przeciekające ściany w kabinie i woda na podłodze. Dlatego tak ważna jest gwarancja szczelności kabiny. Tylko dobry jakościowo system uszczelek nie będzie się kruszyć, zmieniać barwy i jest odporny na trwałe zanieczyszczenia.
Kompromis
Dylemat wyboru wanny czy kabiny prysznicowej pozostaje nierozstrzygnięty. Wybór musimy dostosować do własnych potrzeb. Warto jednak zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach dzięki funkcjonalnym pomysłom, prysznic można zamienić w pomieszczenie do hydromasażu, a w wannie możemy wziąć szybki prysznic, dzięki zamontowaniu zasłonki czy kabiny prysznicowej. Jeśli nasze dzieci są jeszcze małe, zamiast zupełnie rezygnować z kabiny, możemy je wykąpać w głębszym brodziku. Tego typu rozwiązania zależą oczywiście od naszej wyobraźni, zasobności naszego portfela oraz możliwości jakie daje nam sama łazienka.