Już za 10 lat w Europie mogą pojawić się komary przenoszące groźne choroby zakaźne
Zmiany klimatu mogą sprawić, że już za 10 lat w Europie pojawią się komary, które przenoszą choroby zakaźne takie jak: denga, zika czy żółta gorączka. Jest to związane z rosnącymi temperaturami i zmieniającymi się wzorcami opadów.
Naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Tel Awiwu ostrzegają, że w 2030 roku w Europie mogą pojawić się komary z gatunku Aedes aegypti, odpowiadające za przenoszenie chorób zakaźnych.
Komary przenoszące groźne choroby zakaźne
Wyniki przeprowadzonych badań zostały przedstawione na łamach "Nature Communications". Dzięki porównaniu modeli zmian klimatycznych, wywołanych głównie emisją gazów cieplarnianych, naukowcy ustalili, gdzie już wkrótce może pojawić się Aedes aegypti. Ich zdaniem komary przyśpieszą swoją inwazję w niektórych częściach Chin, Ameryki Północnej i w krajach europejskich: Hiszpanii, Portugalii, Grecji oraz Turcji.
Zespół przeanalizował wpływ temperatury na różne etapy życia komarów z gatunku Aedes aegypti – jaja, larwy, poczwarki oraz dorosłego osobnika. Naukowcy połączyli zgromadzone wyniki wykorzystując "model fenologiczny". Dzięki niemu byli w stanie zobaczyć, jak wygląda cykl życia komara w poszczególnych warunkach pogodowych.
Zobacz też: Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?
Model uwzględniał dane i prognozy dotyczące temperatury oraz opadów na świecie w latach 1950-2050. Bazując na nich, naukowcy mogli ocenić, jak szybko Aedes aegypti będzie w stanie rozwijać się w różnych lokalizacjach w odmiennych warunkach. Szybsze dojrzewanie komarów jest tożsame z ich większą liczbą.
Prognozy do 2050 roku opierały się na dwóch scenariuszach emisji gazów cieplarnianych. Pierwszy z nich zakładał brak zmian i podjęcia działań na rzecz zmniejszenia ich emisji. Drugi uwzględniał znaczną redukację emisji gazów na całym świecie.
Inwazja komarów w Europie
Wyniki badania sugerują, że w latach 1950-2000 świat stawał się co dekadę o 1,5 proc. bardziej przyjazny dla komarów Aedes aegypti. Dalsze prognozy wskazują natomiast, że do 2050 roku tempo tych zmian wzrośnie do 3,2 proc. na dekadę w przypadku scenariusza kontrolowanej emisji gazów cieplarnianych i do 4,4 proc. przy uwzględnieniu bardziej pesymistycznej wizji przyszłości.
Przyjmując scenariusz braku zmian w emisji gazów cieplarnianych naukowcy zakładają, że w Europie: Hiszpanii, Portugalii, Grecji oraz Turcji Aedes aegypti pojawią się do 2030 roku. Autorzy badania uważają, że jego wyniki mogą okazać się pomocne w rozwoju kontroli chorób zakaźnych.