Komary. Chiny znalazły skuteczny sposób na wytępienie agresywnego gatunku

Komary. Chiny znalazły skuteczny sposób na wytępienie agresywnego gatunku

Komary. Chiny znalazły skuteczny sposób na wytępienie agresywnego gatunku
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Natnarong
31.07.2019 07:13

Chińscy naukowcy znaleźli skuteczny sposób na komary, niemal całkowicie niszcząc inwazyjny gatunek komara tygrysiego z dwóch wysp. W tym celu wysterylizowali osobniki.

O zagrożeniach ze strony komara tygrysiego także na terenie Europy pisaliśmy już kilkakrotnie i mimo, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski, to na całym świecie ten gatunek doprowadził do tysięcy zgonów. Roznosi liczne niebezpieczne choroby, jak denga, żółta febra czy gorączka Zachodniego Nilu.

Populację komarów bardzo trudno kontrolować, a zmiany klimatyczne ułatwiają rozprzestrzenianie się inwazyjnego gatunku na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Jednak naukowcy z Chin poczynili postępy w redukcji populacji komara tygrysiego.

Na łamach pisma "Nature" chińscy naukowcy przyznali, że pracują nad nowym narzędziem w walce z chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez komary i w wyniku tych badań udało im się zmniejszyć populację owadów o 94% na dwóch wyspach leżących na rzece przepływającej przez miasto Kanton.

Aby ograniczyć populację komara tygrysiego, naukowcy z Chin wykorzystali naturalnie występujące w środowisku bakterie wolbachia, którymi zarazili samce komarów. Zainfekowane bakterią osobniki mogą żyć jak dotychczas, ale samice, z którymi będą kopulować nie zostaną zapłodnione i ze złożonych jajeczek nic się nie wylęgnie. Jednak, jeśli doszłoby do zarażenia bakteriami wolbachia również samic - komary nie miałyby problemu z uzyskaniem potomstwa.

Z tego względu z pomocą promieniowania poddano sterylizacji samice komarów. Samice wciąż były zdolne do rozmnażania, ale w znacznie mniejszych stopniu. Dwustopniowe podejście do tematu pozwoliło osiągnąć naukowcom oczekiwane rezultaty i niemal doszczętnie wybić populację komara tygrysiego w rejonie.

Wcześniej podobne badanie było prowadzone na muchach, jednak polegało na sterylizacji samców. Wyniki były obiecujące, jednak taka taktyka nie dałaby pozytywnych wyników w przypadku komarów, ponieważ samce stają się mniej konkurencyjnie seksualnie i szybko umierają.

Chińscy naukowcy podejmowali te działania w warunkach laboratoryjnych, a następnie wypuszczali na wolność zarażone lub napromieniowane komary. Cały proces trwał od 2016 do 2017 roku, a łączna liczba zmodyfikowanych komarów wyniosła ponad 200 mln osobników.

Obecne strategie zwalczania komara tygrysiego są nieskuteczne, ponieważ komary są bardzo trudne do monitorowania i składają jaja w różnych miejscach. Insekt również szybko przystosowuje się do nowych warunków. Najnowsze badania chińskich naukowców mogą pomóc w rozwiązaniu problemu inwazyjnego gatunku, który zagraża człowiekowi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)