Już wkrótce internetem rządzić będą smartfony
Jak wynika z raportu firmy Ericsson na temat usług mobilnych (Mobility Report), ok. 40 proc. wszystkich telefonów sprzedanych w III kwartale stanowiły smartfony. Między III kwartałem roku 2011 a IV kwartałem roku 2012 ruch danych wzrósł dwukrotnie, natomiast na lata 2012-2018 przewiduje się, że jego złożony roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) ruchu wyniesie ok. 50 proc., głównie na skutek rozwoju usług wideo.
Badania przeprowadzone przez firmę Ericsson wykazały, że na internetowe usługi wideo przypada największa część ruchu danych w sieciach komórkowych, a dokładnie 2. proc. całkowitego ruchu generowanego przez smartfony i 40 proc. – przez tablety. Stawia to nowe wymagania przed sieciami, które muszą zapewnić wysoką jakość usług w każdym miejscu i czasie.
Przewiduje się, że na koniec roku 201. łączna liczba subskrypcji usług mobilnych wyniesie 6,6 mld, a do końca 2018 roku osiągnie 9,3 mld, nie licząc usług komunikacji między urządzeniami (M2M). 35 proc. wzrostu netto tej liczby w III kwartale bieżącego roku przypadło na Chiny, gdzie pojawiło się 40 mln nowych subskrypcji. Kolejne miejsca zajęły Brazylia (9 mln), Indonezja (7 mln) i Filipiny (5 mln). W III kwartale 2012 roku wskaźnik globalnej penetracji dla usług mobilnych wyniósł 91 proc., a liczba subskrypcji tych usług na całym świecie – ok. 6,4 mld. Łączna liczba subskrypcji usług mobilnych zwiększyła się o ok. 9 proc. rok do roku i o 2 proc. z kwartału na kwartał.
W połowie 201. r. z usług LTE mogło korzystać ok. 455 milionów osób na całym świecie. W ciągu najbliższych pięciu lat technologie te staną się dostępne dla ponad połowy populacji całego globu.
LTE jest najszybciej rozwijającym się systemem w historii komunikacji mobilnej zarówno pod względem obszaru pokrycia, jak i liczby klientów. Technologia ta jest obecnie wdrażana i rozwijana we wszystkich regionach świata. Przewiduje się, że łączna liczba subskrypcji LTE wzrośnie z ok. 5. mln na koniec 2012 roku do ok. 1,6 mld w roku 2018. Sieci WCDMA/HSPA obejmują obecnie swoim zasięgiem ponad połowę światowej populacji i nadal rozwijają się szybciej niż LTE w liczbach bezwzględnych. W III kwartale 2012 roku liczba subskrypcji tych usług wzrosła o 65 mln, w porównaniu z 13 mln w przypadku LTE.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Rozpoczęła się jesienna wyprzedaż"