Już niedługo żarówki LED zawładną rynkiem

Już niedługo żarówki LED zawładną rynkiem

Już niedługo żarówki LED zawładną rynkiem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
20.12.2011 10:06, aktualizacja: 27.01.2012 13:10

Żarówki LED są tańsze i trwalsze, a także bardziej energooszczędne od tradycyjnych źródeł światła. Za kilka lat będą stanowić podstawowe źródła światła zarówno dla firm, jak i konsumentów indywidualnych

Żarówki LED są tańsze i trwalsze, a także bardziej energooszczędne od tradycyjnych źródeł światła. Za kilka lat będą stanowić podstawowe źródła światła zarówno dla firm, jak i konsumentów indywidualnych - wynika z raportu Energy Saving Trust.

Raport Lit Up, opracowany przez brytyjski Energy Saving Trust (EST), bazuje na pomiarach 425. źródeł światła LED zainstalowanych w 35 miejscach w Wielkiej Brytanii. Wynika z niego, że liczba instalacji LED na świecie rośnie w postępie geometrycznym. EST postanowił więc zbadać rzeczywistą wydajność tych źródeł energii.

Jak powiedział BBC James Russill, dyrektor ds. rozwoju technicznego w EST, źródła światła LED (ang. light-emitting diode - dioda elektroluminescencyjna - przyp. PAP) są mniejsze i jaśniejsze. _ "Jest to jedna z rzadko spotykanych technologii, która już w czasie testów wykazała wyższą wydajność niż system oświetlenia, który ma zastąpić i mniejsze zużycie energii w tym samym okresie" _ - dodał.

Według Lit Up żywotność żarówek LED wynosi 10. tys. godzin, podczas gdy tradycyjnych żarówek - 1 tys. godzin, a świetlówek kompaktowych - 15 tys. godzin. Są one przy tym bardziej wydajne, zużywając o 90 proc. mniej energii niż żarówki żarowe. Jak zauważają przy tym autorzy raportu, źródła światła LED sprawdzają się zwłaszcza przy oświetleniu zewnętrznym, np. domów. Wyższa temperatura barwna żarówek tego typu sprawia, że rośnie obszar całkowicie oświetlony i nie występują na nim cienie, co jest istotne dla mieszkańców.

Zdaniem autorów raportu narastające ceny energii wymuszą stosowanie na szeroką skalę oświetlenia LED, ze względu na dobre parametry oświetleniowe, wysoką wydajność i niskie koszty. Jak przyznał Russill, problemem mogą być wysokie koszty kupna żarówek LED. _ "Jak to zwykle dzieje się z nowymi technologiami, wyższy jest koszt początkowy - te produkty są nowe na rynku - ale ludzie patrzą dalej i w dłuższym horyzoncie czasowym" _ - dodał.

Instalacje źródeł światła LED są realizowane także w Polsce. Na węźle Kowale na obwodnicy Trójmiasta został zainstalowany w październiku 201. r. System Inteligentnego Oświetlenia SILED, złożony ze źródeł światła LED oraz rozwiązania do sterowania nimi. Instalacja na węźle Kowale ma moc 10,58 kW, a jej wdrożenie ma pozwolić na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z 90 do 42,3 MWh rocznie. Rozwiązanie to opracowały gdańska firma Techno-Service SA i Politechnika Gdańska. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z gdańskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ze względu na planowaną redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 70 ton rocznie (ze 135 do 63,5 ton).

W Polsce żarówka LED E2. stanowiąca odpowiednik świetlny tradycyjnej żarówki 75 W kosztuje ok. 85 zł, podczas gdy żarówka energooszczędna E27 o takiej samej mocy - ok. 30 zł.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (526)