Już nie tylko smartdom czy samochód. Inteligentne będą też kopalnie

Już nie tylko smartdom czy samochód. Inteligentne będą też kopalnie

Już nie tylko smartdom czy samochód. Inteligentne będą też kopalnie
Źródło zdjęć: © East News
Adam Bednarek
01.12.2018 08:07, aktualizacja: 02.12.2018 16:35

Kask z lampką i w ręku kilof. Ten stereotypowy wygląd górnika niedługo może przejść do historii. Nawet w polskich kopalniach rozważa się wykorzystanie… tabletów.

Są w Polsce instytucje, które raczej nie kojarzą się z nowczesnością. To zasługa lat zaniedbań i rozczarowań. Większość narzeka np. na Pocztę Polską, tymczasem w konserwatywnej - na pierwszy rzut oka, szczególnie gdy stoimy w kolejce do okienka - usłudze, zachodzą naprawdę innowacyjne zmiany. I nie tylko tam.

Serwis gornictwo.wnp.pl rozmawiał z Rafałem Gąsiorem, dyrektorem biura ds. innowacji i implementacji nowych technologii w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Nowe technologie i kopalnia? Wcale nie chodzi tu o roboty, które miałyby zastąpić człowieka w tak niebezpiecznej pracy.

- Tablety pod ziemią mają szereg zalet i całkiem poważny potencjał. W dobie informatyzacji procesów produkcyjnych, a także rozwoju sprzętu oraz infrastruktury światłowodowej pod ziemią, jest to naturalna kolej rzeczy. Czeka nas jeszcze wiele prób i testów, z niecierpliwością czekam na wyniki aktualnych prób. Przy ogromie dokumentacji jaką przetwarzamy, a także dostępie do komputerowych narzędzi wsparcia z poziomu tabletu widzimy przyszłość takich narzędzi - stwierdził Gąsior.

Rafał Gąsior przyznał, że właściwa analiza zebranych informacji "z systemów kompleksów ścianowych, telemetrii maszyn urabiających czy systemów gazometrycznych" może w przyszłości usprawnić pracę górników.

Dodał także, że w polskich kopalniach mogą pojawić się elektryczne pojazdy. Ich zalety to możliwość ładowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem metanu oraz fakt, że nie emitują spalin oraz nie podwyższają temperatury pod ziemią. A to wpłynie bez wątpienia na komfort pracy górników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)