Joomla! stoi prawie za połową polskich stron WWW

Joomla! stoi prawie za połową polskich stron WWW

02.03.2011 11:17, aktual.: 02.03.2011 11:29

Przeglądając strony internetowe rzadko zastanawiamy się jakie oprogramowanie kryje się za widocznym layoutem. Firma home.pl postanowiła przeanalizować aplikacje instalowane na prawie tysiącu udostępnianych klientom serwerów. Mocnym liderem zestawienia została popularna Joomla zastosowana na 43% stron internetowych.

Joomla, a właściwie Joomla! to jeden z trzech najpopularniejszych systemów zarządzania treścią w Polsce. Joomle stworzył zespół deweloperów wcześniej odpowiedzialny za Mambo. Od pierwszej wersji stworzonej w 200. roku system sukcesywnie zdobywał popularność aż osiągnął wiodącą pozycję. Dwa pozostałe powszechnie stosowane systemy określane angielskim skrótem CMS to WordPress i Drupal. WordPress odnotowany został na 26% stron hostowanych w home.pl, a Drupal na 8% stron. W zestawieniu znalazł się również Moodle z wynikiem 3%.

Obraz
© (fot. WP)

–. „Wyniki wykorzystania różnych rodzajów CMS w utrzymywanych na naszych serwerach stronach WWW nie były dla nas zaskoczeniem. Pomimo wyróżniających się mocno aplikacji stale wspieramy szeroką kompatybilność naszego oprogramowania. To na co należy zwrócić uwagę, to rosnąca popularność systemu WordPress, który stworzono z myślą o użyteczności dla blogerów. Przyczyniło się do tego zintegrowanie linii rozwojowych platformy blogowej i standardowej w wersji 3.0“ – podsumowuje wyniki Jan Zaborowski, Product Manager usług hostingowych home.pl.

Wyniki pokrywają się z rosnącą popularnością platformy WordPress, którą możemy obserwować na świecie. Oprogramowanie WordPress 3.0 przekroczyło niedawno imponującą sumę 30 mln pobrań, a najnowsza wersja 3.1 zbiera pozytywne recenzje. Dodatkowo platforma wordpress.com szczyci się sumą 6 mln zarejestrowanych użytkowników. Pozostałe popularne aplikacje instalowane na stronach WWW to m.in. system relacji z klientami Sugar CRM (5%), często używane galerie Galery2 (4%) i Coppermine Gallery (2%) oraz podstawa do budowania forów dyskusyjnych phpBB (4%).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)