Język ma jeszcze jedną funkcję. Zdumiewające odkrycie naukowców

Język ma jeszcze jedną funkcję. Zdumiewające odkrycie naukowców
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Arkadiusz Stando

03.05.2019 15:00

Fascynujące wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie. Receptory smakowe ssaków (w tym ludzi), mieszczące się na języku, potrafią reagować również na zapachy.

Dużo mówi się o tym, jak węch potrafi wpływać na odczuwanie przez nas smaku. Podczas przeziębienia niejednokrotnie nasze ulubione pokarmy mogą smakować zupełnie inaczej. To jeden z wielu dowodów na to, jak mocno połączone są ze sobą te dwa zmysły. A teraz znaleziono kolejne połączenie, ale tym razem w zupełnie odwrotnym kierunku.

Okazuje się, że receptory węchu można znaleźć również pośród kubków smakowych. Naukowcy dokonali odkrycia poprzez badania prowadzone na myszach, w warunkach laboratoryjnych. Następnie, wykryte receptory przeanalizowano za pomocą specjalnej techniki obrazowania. Ujawniono wówczas, że są one w pełni funkcjonalne i działają tak samo jak te, zlokalizowane w nosie.

Odkrycie stawia przed naukowcami masę pytań. Przede wszystkim, jak receptory zlokalizowane na języku komunikują się z mózgiem, jaki jest ich prawdziwy cel i dlaczego nigdy wcześniej ich nie zauważyliśmy. Pojawiły się również sugestie, że receptory te mają wspierać odbiór smaku i wspólnie przesyłają informacje.

Zobacz wideo: Zwierzęta w kosmosie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)