Trwa ładowanie...

Sztuczny uśmiech jest groźniejszy, niż myślisz. Naukowcy mają fatalne wieści

Sztuczny uśmiech w niektórych zawodach jest wręcz nieodłącznym elementem. Musisz to robić w pracy? Naukowcy z Uniwersytetu Buffalo mają dla ciebie fatalne wieści. Wymuszony uśmiech może mieć swoje konsekwencje.
Share
Stewardessa podczas lotu
Stewardessa podczas lotuŹródło: Wikimedia Commons CC0
d348v8l

W wielu zawodach opierających się na obsłudze konsumentów kultura osobista i pewne maniery są podstawą. Niektórzy mają to wręcz wpisane w umowę. Zjawisko jest znane już na tyle dobrze, że socjologowie znaleźli nawet dla niego nazwę "emotional labor".

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że wymuszany uśmiech, szczególnie ten nieodwzajemniony, niesie za sobą szkody na naszym zdrowiu psychicznym. A te straty, szczególnie w przypadku "emotional labor" musimy sobie jakoś odbić, czy nadrobić. To naturalne zachowanie naszego organizmu. A badanie naukowców z Uniwersytetu Buffalo pokazało, w jaki sposób sobie radzimy. Nie jest dobrze.

I tu pojawia się problem. Naukowcy zauważyli wyraźną skłonność do sięgania po alkohol, osób wymuszających uśmiech w pracy. Najgorzej jest w przypadku osób, które niezależnie od sytuacji, po prostu muszą się uśmiechać. Pracownicy call-center, kelnerzy itp. są najbardziej narażeni na ucieczkę w nałóg alkoholowy.

d348v8l

Zobacz wideo: Produkcja żywności a zużycie wody

Problem nie powstaje przez samą sztuczną serdeczność. Największym kłopotem całej sytuacji jest duszenie w sobie emocji. Wyrażanie sprzecznych z tym co myślimy jest dla nas zabójcze. W ten sposób możemy znacznie utracić samokontrolę, a przez to popadać w nałogi. Szczególnie te związane z alkoholem.

Zobacz też: Ponad 4 godziny dziennie w internecie – oto styl życia polskich nastolatków

Źrodło: Quartz

d348v8l

Podziel się opinią

Share
d348v8l
d348v8l
Więcej tematów