Jest lepszy niż zwykły beton. A można go upiec w piekarniku

Marsjańskie miasta w przyszłości mogą zostać zbudowane z ziemniaków i pyłu. Naukowcy opracowali zupełnie nowy rodzaj betonu, który nie dość, że jest mocniejszy od tego klasycznego, to jeszcze można go wypiec w domowym piekarniku.

StarCrete - nowy, lepszy beton
StarCrete - nowy, lepszy beton
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Aled Roberts
Wojciech Kulik

Brytyjscy naukowcy opracowali StarCrete – nowy rodzaj betonu, dla którego bazę stanowi mieszanka skrobi ziemniaczanej i pyłu, jaki występuje na powierzchni Marsa czy Księżyca. Nowy materiał może posłużyć do budowy miast w innych częściach Układu Słonecznego, na czele z Czerwoną Planetą. Taki jego skład jest kluczowy, ponieważ pozwala tworzyć beton w oparciu o lokalne zasoby, co zmniejsza nie tylko trudność, ale też koszty potencjalnego projektu kolonizacyjnego.

Klocki z betonu StarCrete
Klocki z betonu StarCrete© Licencjodawca | Aled Roberts

StarCrete – beton, który przybliża nas do kolonizacji kosmosu

"StarCrate upraszcza misje, czyni je tańszymi i bardziej realnymi" – podsumował dr Aled Roberts, kierownik projektu w Future Biomanufactiruing Research Hub. Bez wątpienia wykorzystanie skrobi brzmi też lepiej niż użycie krwi i moczu – a to właśnie zakładały poprzednie plany.

Wizja marsjańskiej osady
Wizja marsjańskiej osady© Pixabay | JuliusH

To, że opiera się na lokalnych zasobach, jest dużym atutem betonu StarCrete. Nie jest jednak jedynym. Autorzy badania podkreślają również, że jest on niezwykle trwały: marsjański pył zapewnia mu wytrzymałość na ściskanie na poziomie 72 MPa, czyli dwa razy większą niż zwykły beton. W przypadku pyłu księżycowego wynik jest jeszcze lepszy (sięga 91 MPa). Wreszcie, jego produkcja jest wyjątkowo nieproblematyczna: z powodzeniem można wypiec taki beton w domowym piekarniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Nie tylko Mars. Lepszy beton przyda się też na Ziemi

Z wstępnych szacunków wynika, że 25 kilogramów odwodnionej skrobi ziemniaczanej pozwoli na wyprodukowanie ponad 200 cegieł. To całkiem niezły wynik, dlatego też do życia został powołany start-up DeakinBio, Jego celem jest nie tylko ulepszenie technologii z myślą o potencjalnych misjach na Marsa, ale też eksperymenty związane z zastosowaniem StarCrete na Ziemi – może bowiem okazać się ekologicznie i ekonomicznie opłacalną alternatywą dla zwykłego betonu.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)