Jeśli nie Internet Explorer, to co? Jaką przeglądarkę wybrać

Jeśli nie Internet Explorer, to co? Jaką przeglądarkę wybrać13.09.2012 12:26
Jeśli nie Internet Explorer, to co? Jaką przeglądarkę wybrać
Źródło zdjęć: © WP.PL

Wyższe bezpieczeństwo, zgodność ze standardami sieciowymi, szerokie możliwości personalizacji oraz dziesiątki przydatnych funkcji. To tylko najważniejsze argumenty, które przemawiają za wyborem otwartej, na bieżąco aktualizowanej przeglądarki internetowej.

Najpopularniejsze przeglądarki
Google Chrome ma już ponad 34% udziału w rynku przeglądarek na świecie - wynika z danych udostępnionych przez Cal.pl, dostawcę usług hostingowych. Wygląda na to, że przeglądarka Google przyciąga już nie tylko użytkowników Internet Explorera (20,1%), ale i swojego głównego konkurenta, Firefoksa (36,1%). Co sprawia, że internauci chętnie wybierają otwarte przeglądarki internetowe? _ Wybór jest duży, a oprócz Chrome i Firefoksa mamy jeszcze Safari, a także - choć wciąż z zamkniętym kodem – Operę – _ mówi M. Trziszka CEO Cal.pl.

Opera cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników zaawansowanych, ale nie przekłada się na jej popularność, która sięga zaledwie 3-4 % udziału w rynku. Popularne w USA Safari od Apple w Polsce pozostaje praktycznie niezauważalne. To w dużej mierze wynik niewielkiej liczby komputerów Mac kupowanych przez Polaków oraz dużej konkurencji wśród przeglądarek.

- Trudno nie odnieść wrażenia, że od wielu lat to otwarte aplikacje wyznaczają nowe kierunki rozwoju przeglądarek - zauważa Michał Trziszka. Microsoft skutecznie kopiuje pewne rozwiązania, np. przeglądanie w kartach, tryb incognito, rozszerzenia, ale zawsze odbywa się to z pewnym opóźnieniem.

Firefox słynie z niezliczonej liczby rozszerzeń i motywów wystroju, które zdecydowanie podnoszą wartość przeglądarki. Jeśli jakaś funkcja aplikacji nie jest dostępna bezpośrednio po instalacji, zapewne uda się ją dołączyć w formie dodatku.

W Chrome mamy funkcję piaskownicy (sandbox), która wymusza uruchomienie każdej zakładki jako oddzielnego procesu. Podejście to ogranicza rozpowszechnianie się szkodliwego oprogramowania, a zawieszenie dowolnej zakładki nie powoduje awarii aplikacji lub systemu operacyjnego.

Wśród ciekawych funkcji Opery warto wymienić doskonały tryb przeglądania w trybie pełnoekranowym, obsługę gestów myszy i nawigacji głosowej, a także wbudowanego klienta poczty, menedżera haseł, klienta FTP, klienta sieci Torrent oraz mechanizm notatek.

Być może szansą na przełamanie impasu będzie dla Internet Explorera wejście na rynek systemu Windows 8. Już dzisiaj wiadomo, że wraz z kolejną odsłoną systemu operacyjnego Microsoftu użytkownicy otrzymają do ręki dwie wersje tej przeglądarki - klasyczną, w dużej mierze bazującą na Internet Explorerze 9, oraz w stylu Metro, zaprojektowaną do obsługi dotykiem. Przyznać należy jednak, że 9 wersja Internet Explorera to już całkiem dobra i przemyślanie zaprojektowana przeglądarka.

- Nowy Internet Explorer przynosi wbudowaną obsługę Adobe Flash. Jednocześnie, obsługa Flasha w przeglądarce w wersji Metro będzie ograniczona tylko do wybranych stron WWW z listy bezpiecznych witryn przygotowanej przez Microsoft –. informuje Michał Trziszka, CEO Cal.pl. O tym, czy Internet Explorer 10 zacznie przyciągać użytkowników, przekonamy się za kilkanaście miesięcy.

Dodatkowe korzyści
Same funkcje to jednak nie wszystko. Na rzecz otwartych przeglądarek przemawiają: interoperacyjność, wyższe bezpieczeństwo oraz zgodność ze standardami. Firefox, Chrome i Opera dostępne są dla systemów Windows, Linux i Mac. Niezależnie od tego, z jakiego komputera korzystamy, zawsze mamy do dyspozycji tę samą, dobrze znaną przeglądarkę. Internet Explorer działa tylko w Windows.

Zgodność ze standardami sieciowymi gwarantuje, że prawidłowo zaprojektowana strona internetowa wyświetli się tak samo na każdym komputerze, niezależnie od tego jakiej przeglądarki lub systemu operacyjnego używa odwiedzający naszą witrynę.

Otwarte przeglądarki są w większym stopniu zgodne ze standardami sieciowymi takimi jak HTML, XHTML, XML, CSS, DOM, ECMAScript (JavaScript), MathML czy SVG. Dzięki temu webdeweloperzy mogą szybciej i prościej projektować i budować nowoczesne strony internetowe kompatybilne z najnowszymi wersjami przeglądarek internetowych.

- Microsoft od zawsze podążał własnymi ścieżkami, nierzadko wbrew całemu światu. Na lata 200. – 2005 przypada dominacja Internet Explorera. Sukces tej przeglądarki był tak wielki, że programiści pisali oddzielne strony dla Internet Explorera 6 i reszty przeglądarek. Internet Explorer 6 interpretował strony na swój sposób. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie brak zgodności ze standardami sieciowymi stał się jednym z powodów, przez które w kolejnych latach aplikacja ta systematycznie traciła udziały w rynku na rzecz otwartych przeglądarek WWW – dodaje Michał Trziszka.

*Aktualizacja kluczem do bezpieczeństwa *
Regularne aktualizacje przeglądarki mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo komputera i danych użytkownika. Tutaj najlepiej wypada Google Chrome, która aktualizuje się automatycznie, a cały proces przebiega w tle. Wszystko, co musi zrobić użytkownik, to ponownie uruchomić przeglądarkę.

Kilka usprawnień znajdziemy także w najnowszych wersjach Firefoksa. Proces aktualizacji tej przeglądarki uproszczono poprzez usunięcie wyskakującego okna dialogowego User Account Control (UAC) z prośbą o udzielenie zgodny na instalację nowej wersji aplikacji. Aktualizacja Internet Explorera może zostać wykonana „ręcznie”. lub za pomocą mechanizmu Windows Update. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Opery. Tutaj użytkownik może wybrać w jaki sposób przeglądarka będzie się aktualizować – całkowicie automatycznie, bez udziału użytkownika, czy też przeglądarka najpierw zapyta o zgodę przed wykonaniem instalacji.

Zupełnie odmiennie sprawa ma się w przypadku Internet Explorera. Tutaj udział starszych wersji tej przeglądarki jest całkiem spory. Co ciekawe, jeśli chcemy używać Internet Explorera 9. konieczne jest uaktualnienie systemu do Windows Vista lub Windows 7. Użytkownicy ciągle popularnego Windows XP mogą co najwyższej zaktualizować swoją przeglądarkę do ósmej wersji.

Pobierz przeglądarkę Opera 12

288759004703897747

Pobierz przeglądarkę Firefox 15.0.1

288759004703963283

Pobierz przeglądarkę Chrome 21

288759004704028819
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)