Trwa ładowanie...
d4g4hfw

Jemen: Amerykański dron zestrzelony przez rebeliantów [WIDEO]

Rebelianci z szyickiego ruchu Huti poinformowali za pośrednictwem telewizji satelitarnej Al-Masirah, że zestrzelili latającego nad Jemenem amerykańskiego drona zwiadowczego. Do zdarzenia doszło we wtorek późnym wieczorem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MQ-9 zestrzelony nad Jemenem
MQ-9 zestrzelony nad Jemenem (Wikimedia Commons CC BY)
d4g4hfw

Rebelianci Huti twierdzą, że ich obrona powietrzna zestrzeliła we wtorek amerykańskiego drona zwiadowczego. Do zdarzenia doszło w rejonie miasta Thamar w Jemenie. Przedstawiciel sił zbrojnych USA oficjalnie nie potwierdził tych informacji. Z opublikowanych w sieci filmów wynika, ze chodzi o amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający (UCAV) MQ-9 Reaper.

Amerykański MQ-9 zestrzelony. Zobacz wideo

Rzecznik rebeliantów poinformował, że dron został zestrzelony na południowy wschód od kontrolowanej przez nich stolicy Jemenu, Sany.

d4g4hfw

Ze słów rzecznika wynika, że do strącenia amerykańskiego drona wykorzystano wyprodukowane w Jemenie nowe rakiety przeciwlotnicze. Te informacje nie są potwierdzone. Bardziej prawdopodobne jest użycie przez rebeliantów systemów dostarczonych przez Iran lub pochodzących z czasów sowieckich rakiet R-27.

Przedstawiciele CENTCOM czyli dowództwa amerykańskich sił w regionie nie potwierdzili jak dotąd utraty drona.

– Zdajemy sobie sprawę z doniesień, że amerykański MQ-9 został zestrzelony nad Jemenem. W tej chwili nie mamy żadnych dodatkowych informacji – oświadczył przedstawiciel sił zbrojnych USA.

d4g4hfw

Wtorkowe zdarzenie nie jest pierwszym, w którym amerykańska armia traci drony nad Jemenem.

Tocząca się od czterech lat wojna domowa w Jemenie, pomiędzy koalicją pod wodzą Arabii Saudyjskiej, a rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran, pochłonęła już tysiące ofiar i spowodowała potężny kryzys.

Zobacz także: Libia. Pierwsze bojowe użycie lasera w konflikcie zbrojnym

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4g4hfw

d4g4hfw
d4g4hfw