ycipk-ddqd3t

Jemen: Amerykański dron zestrzelony przez rebeliantów [WIDEO]

Rebelianci z szyickiego ruchu Huti poinformowali za pośrednictwem telewizji satelitarnej Al-Masirah, że zestrzelili latającego nad Jemenem amerykańskiego drona zwiadowczego. Do zdarzenia doszło we wtorek późnym wieczorem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MQ-9 zestrzelony nad Jemenem
MQ-9 zestrzelony nad Jemenem (Wikimedia Commons CC BY)
ycipk-ddqd3t

Rebelianci Huti twierdzą, że ich obrona powietrzna zestrzeliła we wtorek amerykańskiego drona zwiadowczego. Do zdarzenia doszło w rejonie miasta Thamar w Jemenie. Przedstawiciel sił zbrojnych USA oficjalnie nie potwierdził tych informacji. Z opublikowanych w sieci filmów wynika, ze chodzi o amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający (UCAV) MQ-9 Reaper.

Amerykański MQ-9 zestrzelony. Zobacz wideo

Rzecznik rebeliantów poinformował, że dron został zestrzelony na południowy wschód od kontrolowanej przez nich stolicy Jemenu, Sany.

ycipk-ddqd3t

Ze słów rzecznika wynika, że do strącenia amerykańskiego drona wykorzystano wyprodukowane w Jemenie nowe rakiety przeciwlotnicze. Te informacje nie są potwierdzone. Bardziej prawdopodobne jest użycie przez rebeliantów systemów dostarczonych przez Iran lub pochodzących z czasów sowieckich rakiet R-27.

Przedstawiciele CENTCOM czyli dowództwa amerykańskich sił w regionie nie potwierdzili jak dotąd utraty drona.

– Zdajemy sobie sprawę z doniesień, że amerykański MQ-9 został zestrzelony nad Jemenem. W tej chwili nie mamy żadnych dodatkowych informacji – oświadczył przedstawiciel sił zbrojnych USA.

ycipk-ddqd3t

Wtorkowe zdarzenie nie jest pierwszym, w którym amerykańska armia traci drony nad Jemenem.

Tocząca się od czterech lat wojna domowa w Jemenie, pomiędzy koalicją pod wodzą Arabii Saudyjskiej, a rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran, pochłonęła już tysiące ofiar i spowodowała potężny kryzys.

Zobacz także: Libia. Pierwsze bojowe użycie lasera w konflikcie zbrojnym

Polub WP Tech
ycipk-ddqd3t
ycipk-ddqd3t
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-ddqd3t