Jedno jajko dziennie może być świetne dla zdrowia. Tak sugerują naukowcy

Jedno jajko dziennie może być świetne dla zdrowia. Tak sugerują naukowcy

Jajo
Jajo
Źródło zdjęć: © Unsplash | REVOLT
Marcin Hołowacz
02.06.2022 16:22, aktualizacja: 03.06.2022 08:56

Publikacja w eLife przedstawia wnioski naukowców z Chin, których zdaniem spożywanie jednego jajka dziennie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

Choroby układu krążenia są powszechnym problemem u wielu ludzi z całego świata, co dotyczy także Polaków. W związku z tym warto zwrócić uwagę na dość ciekawe informacje związane z tematem, a pochodzą one z Chin. Wszystko zaczyna się od przypomnienia badań z przeszłości, chodzi o badanie z 2018 roku, w którym udział wzięło pół miliona osób. Wyniki doprowadziły do konkluzji, że ludzie spożywający jedno jajko dziennie mogą cechować się niższym ryzykiem zapadania na choroby układu krążenia.

Powrót do badań dotyczących spożywania jaj

Teraz Lang Pang, naukowiec z Department of Epidemiology and Biostatistics, Pekin University wyjaśnia, że podjęli się pogłębiania tematu i prowadzenia dalszych badań. W związku z tym wybrano 4778 osób, ale trzeba podkreślić, że u 3401 z nich stwierdzono choroby układu krążenia. Pozostałe 1377 zaliczało się do ludzi zdrowych.

Później naukowcy z Pekinu zabrali się za identyfikację 225 metabolitów w krwi badanych. Wyniki analizy stężenia wspomnianych metabolitów doprowadziły do wniosku, że u ludzi nieprzepadających za jajkami i spożywających zdecydowanie mniej jaj niż regularnie konsumowane, średnio jedno jajo dziennie, występowały zauważalnie niższe stężenia korzystnych związków.

Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, ale na tym etapie sugerują, że potwierdza się pogląd związany z wpływem jaj na zmniejszone ryzyko chorób układu krążenia. Wiele wskazuje na to, że ludzie deklarujący regularną konsumpcję jaj, faktycznie mogą cieszyć się np. podwyższoną liczbą molekuł HDL, sprzyjających oczyszczaniu naczyń krwionośnych z cholesterolu.

Sugestia pochodząca z Chin jest taka, że umiarkowane, regularne spożywanie jaj może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Canqing Yu, profesor z Department of Epidemiology and Biostatistics, Peking University dodaje, że badania będą prowadzone dalej. Z kolei Liming Li zaznacza, że w Chinach są aktualnie zalecenia dotyczące diety obywateli, które uwzględniają spożywanie jednego jaja dziennie. Nic zatem dziwnego, że w tym kraju chętnie powraca się do badań mających na celu weryfikowanie panującego poglądu o dobrym wpływie jaj na zdrowie.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło: eLife, ScienceDaily

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)