Jednak nie z Afryki. Skąd byli nasi przodkowie?

Wiedza na temat naszego pochodzenia po raz kolejny została podważona. Badania nowo odkrytej małpy sugerują, że przodkowie ludzi wcale nie musieli być w Afryce wcześniej niż byli w Europie.

Ewolucja człowieka
Ewolucja człowieka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik

28.08.2023 09:29

W 2015 roku w Turcji odkryta została dobrze zachowana czaszka małpy, wielkością przypominającej dużego szympansa lub przeciętną gorylicę. Nie spodziewano się jednak, że dokładne badania przedstawiciela gatunku Anadoluvius turkae sprzed 8,7 mln lat podważy naszą wiedzę na temat tego, skąd się wzięliśmy.

Skamielina Anadoluvius turkae
Skamielina Anadoluvius turkae© Licencjodawca | Ayla Sevim-Erol

Skąd pochodzimy? Niekoniecznie z Afryki

Choć najdawniejsze szczątki ludzi odnaleziono w Afryce, opisywana skamielina każe sądzić, że to wcale nie tam należy szukać początków naszej historii. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto twierdzą, że Anadoluvius turkae dowodzi, że przodkowie afrykańskich małp człekokształtnych i ludzi żyli w Europie wcześniej, niż pojawili się w Afryce.

– Nasze odkrycia sugerują ponadto, że człowiekowate nie tylko wyewoluowały w Europie Zachodniej i Środkowej, ale wręcz spędziły tam ponad pięć milionów lat, ewoluując i zajmując kolejne tereny, nim ostatecznie dotarły do Afryki, najpewniej w wyniku zmieniającego się środowiska – skomentował prof. David Begun z Uniwersytetu w Toronto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wnioski (przedstawione w artykule opublikowanym na łamach Communications Biology) wynikają z faktu, że przedstawiciele tej grupy zwierząt, do której należy Anadoluvius turkae, spotykani są wyłącznie w Europie i Anatolii. I choć nie można wykluczyć teorii, że pojawili się na Starym Kontynencie po migracji z Afryki, jest to oceniane jako mało prawdopodobne.

Historia człowieka do ponownej weryfikacji

– Nie mamy kości kończyn, ale sądząc po szczękach i zębach, Anadoluvius żył prawdopodobnie na otwartym terenie – powiedziała prof. Ayla Sevim Erol z Uniwersytetu w Ankarze. Dodała, że to odróżnia go od innych człekokształtnych małp, które preferowały siedliska leśne. Zęby sugerują ponadto dierę zawierającą twarde produkty ze źródeł lądowych, takich jak korzenie czy kłącza.

W związku z tym wszystkim naukowcy sugerują, że człekokształtne zwierzęta pochodzą z Europy i tam rozpoczęła się ich ewolucja. Dopiero jakieś siedem do dziewięciu milionów lat temu dotarły zaś do Afryki, wraz z wieloma innymi ssakami. Jak jednak zaznaczają, jest zbyt wcześnie, by potwierdzić tę tezę jednoznacznie i ostatecznie.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Komentarze (38)