ycipk-44n6cn

Jeden podejrzany SMS, seria krótkich zdarzeń i wyparował milion. Wszystko przez duplikat SIM i kolekcjonerski dowód

Chociaż metoda przestępców znana jest już od wielu miesięcy, wciąż pojawiają się jej nowe ofiary. Złodzieje wykorzystują karty SIM oraz tak zwane dowody kolekcjonerskie. W ten sposób są w stanie przelać z kont ogromne pieniądze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet zdjęcie innej osoby nie musi być przeszkodą dla szwindlu
Nawet zdjęcie innej osoby nie musi być przeszkodą dla szwindlu (Fotolia)
ycipk-44n6cn

"Na numer telefonu warszawskiego przedsiębiorcy Józefa Kruka przyszedł SMS: >Dzień dobry, przyjęliśmy zlecenie wymiany karty SIM dla numeru…<. (…) Do salonu Play dotarł o 15.10. Pokazał dowód i poprosił o duplikat karty. Pracownik - wyraźnie zdenerwowany, bo zdał sobie sprawę z tego, że to kolejny duplikat jednego dnia - wydał mu ją. Kruk włożył kartę SIM do telefonu, spojrzał na ekran i zrobiło mu się słabo. To była wiadomość z banku: >Na twoje konto nastąpiło logowanie z zainfekowanego komputera<." - opisuje historię Gazeta Wyborcza.

Złodzieje przyszli do salonu sprzedaży z dowodem kolekcjonerskim, na którym zapisali dane przedsiębiorcy, Józefa Kruka. Tego typu dowody można kupić w sieci, ich cena waha się od 500 do ponad 800 zł. Dzięki fortelowi oszustom udało się wyłudzić duplikat karty SIM, na którą przychodziły SMS-y, którymi zatwierdzano przelewy. To pozwoliło obejść bankowe zabezpieczenia i wykonać ogromne przelewy. Wcześniej, dzięki fałszywemu dowodowi, zaciągnięto kredyty i kupiono drogie smartfony.

ycipk-44n6cn

Łącznie z konta Kruka wyparowało ponad milion złotych, a na jego dowód zaciągnięto dziewięć kredytów na blisko 40 tys. złotych.

Sytuacja ma zmienić się dopiero w lipcu 2019 roku, kiedy wejdzie w życie ustawa o dokumentach publicznych z 22 listopada 2018 roku. Za wytwarzanie, oferowanie, zbywanie lub przechowywanie w celu sprzedaży replik dokumentu publicznego będzie groziła kara góra dwóch lat pozbawienia wolności.

Zobacz Też:Jak łatwo kupić fałszywe dokumenty? To przerażająco proste

Jak chronić się przed tego typu oszustwami? Przede wszystkim sprawdzać działanie karty SIM - nagła awaria może oznaczać działanie przestępców, więc natychmiast należy kontaktować się z bankiem i samym operatorem. Warto również mieć osobny numer telefonu do banku, którego nikt inny nie zna. I którego nigdzie się nie podaje. W przypadku tak wyrafinowanych oszustw nie ma gwarancji, że uda się powstrzymać przestępców, ale jest to dodatkowe zabezpieczenie, które może uratować oszczędności, opisywał procedurę Adam Bednarek.

ycipk-44n6cn

Tymczasem Józef Kruk zamierza sądzić się z parabankami oraz instytucją finansową.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-44n6cn

ycipk-44n6cn
ycipk-44n6cn