Japońscy naukowcy pomalowali krowy. Białe pasy mają chronić zwierzęta
Widok krów pomalowanych w białe paski może wzbudzać dezorientację i ironiczny uśmiech. Nie jest to jednak pomysł szalonego właściciela bydła, a kolejne dokonanie japońskich naukowców.
08.10.2019 | aktual.: 08.10.2019 15:20
Japończycy pomalowali kilka czarnych krów w białe paski. Namalowany wzór przypomina umieszczenie zebry. Okazuje się, że ich działanie miało charakter celowy, a białe pasy chronią przed ugryzieniami much.
Wyniki nietypowego badania zostały opublikowane na łamach czasopisma Plos One. Grupa naukowców z Japonii opisała swoje spostrzeżenia na temat systemu wykrywania ruchu przez owady.
Krowy w obiektywie naukowców
Japończycy przez trzy dni obserwowali krowy z namalowanymi paskami i te, które nie zostały "ozdobione" białą farbą. W trakcie obserwacji wykonywali zdjęcia zwierząt w bardzo wysokiej rozdzielczości.
Analiza obrazów pozwoliła na policzenie much, które siadały na krowach. Dodatkowo naukowcy zwracali uwagę na zachowanie zwierząt – tupanie nogami i poruszanie ogonami w celu odstraszania insektów.
Jak donosi CNET, liczba much, które siadały na pasiastych krowach, była imponująco mniejsza niż liczba insektów lądujących na niepomalowanych zwierzętach.
- Odkryliśmy, że malowanie pasów przypominających zebry na krowach może zmniejszyć częstość lądowania gryzących much na zwierzętach o 50%, zgodnie z wynikami badania. Odkryliśmy również, że mniejsza ilość gryzących much jest tożsama ze zmniejszeniem zachowań obronnych u krów – podkreślają Japończycy.
Czy nietypowe badanie coś wnosi do hodowli krów?
Badanie dowodzi, że istnieje lepsza opcja zabezpieczania krów przed insektami, niż tradycyjne środki odstraszające muchy, które często zawierają szkodliwe pestycydy.
- Praca ta stanowi alternatywę dla stosowania konwencjonalnych pestycydów w celu łagodzenia ataków gryzących much na zwierzęta gospodarskie, co poprawia dobrostan zwierząt i zdrowie ludzi, a także pomaga rozwiązać problem z odpornością na pestycydy w środowisku – twierdzą naukowcy.
Cały pomysł jest interesujący. Wystarczy niewielka ilość farby, aby zmylić małe latające szkodniki i poprawić jakość życia krów. Nie można jednak zapominać, że nie wszystkie farby są odpowiednie dla zwierząt. Mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne i doprowadzać do stanów zapalnych skóry.
Źródło: Plos.org, Interesting Engineering