Japonia testuje innowacyjny okręt podwodny na baterie litowo-jonowe

Japonia testuje innowacyjny okręt podwodny na baterie litowo-jonowe

Japonia testuje innowacyjny okręt podwodny na baterie litowo-jonowe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.11.2019 07:03, aktualizacja: 18.11.2019 09:01

Japonia postanawia zmodernizować swoją flotę okrętów podwodnych, do której teraz dołączą elektryczne okręty Toryu "Fighting Dragon" zasilane bateriami litowo-jonowymi. To pierwsze takie rozwiązanie, a mimo sporego ryzyka Japonia zgadza się podjąć to wyzwanie.

Japonia postanowiła zainwestować w elektryczne okręty podwodne, które zasilane są takimi samymi bateriami, jak większość obecnie dostępnych urządzeń elektrycznych. Większość dotychczasowych okrętów podwodnych wyposażona jest w silnik Diesla. Wykorzystują one akumulatory do cichego poruszania się pod wodą, ale ich głównym problemem jest to, że ładowarki potrzebują tlenu do działania.

Inne okręty, które używają niezależnego od tlenu systemu napędu, są głośniejsze od standardowych modeli. Jednak rozwiązanie zastosowane w Toryu "Fighting Dragon" ma rozwiązać ten problem. Skonstruowany przez Kawasaki Heavy Industries okręt bojowy wyposażony jest wyłącznie w akumulatory litowo-jonowe. Są one lżejsze w porównaniu z obecnie stosowanymi rozwiązaniami na bazie kwasu ołowiowego, a poza tym trzymają dłużej po pełnym naładowaniu. Samo ładowanie również następuje szybciej.

Największym zagrożeniem dla nowego rozwiązania jest fakt, że lit zaczyna palić się po wystawieniu na działanie wody. Zdaniem władz Japonii jednak ryzyko jest znacznie mniejsze niż pozytywne skutki, jakie może przynieść zwiększenie wydajności marynarki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)