Japończycy pokazali działo elektromagnetyczne. Zasięg nawet ponad 150 km

Japończycy pochwalili się projektem działa elektromagnetycznego. Nad japońskim "railgunem" pracuje japońska Agencja Zamówień Technologicznych i Logistyki (ATLA). Maszyna znacznie różni się od projektów Chińskiej Republiki Ludowej oraz Stanów Zjednoczonych, które już od lat pracują nad działem.

Japończycy pokazali działo elektromagnetyczne. Zasięg nawet ponad 150 km
Źródło zdjęć: © Youtube.com | ATLA
Arkadiusz Stando

07.08.2018 | aktual.: 07.08.2018 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japońska Agencja Zamówień Technologicznych i Logistyki (ATLA) opublikowała materiał wideo w serwisie YouTube, przedstawiający pierwszy prototyp japońskiego "railguna". Działo elektromagnetyczne to obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych technologii, nad którymi jako pierwsi zaczęli pracować Amerykanie.

Projekt działa zaczyna się od 8:15.

W materiale wideo przedstawiono między innymi pierwszy prototyp, co jest pierwszym rzeczywistym dowodem na prace nad działem elektromagnetcznym. Nie udostępniono natomiast żadnych szczegółów technicznych dotyczących nowej broni.

Z informacji podawanych jeszcze przed rozpoczęciem projektu można wywnioskować, że docelowo działo ma trafić na japońskie niszczyciele następnej generacji Type 27DD, klasy Atago. Dwa okręty są w budowie od 2015 roku, z prawdopodobnym terminem zakończenia prac na 2020 i 2021 rok. Nie wiadomo, czy do tego czasu japońskie działo zostanie ukończone. W serwisie YouTube systematycznie pojawiają się nagrania przedstawiające progres prac nad jednym z dwóch okrętów. Poniżej wideo z 30 lipca.

"Railgun" jest technologią przyszłości, ratującą istnienie dział w XXI wieku. Wykorzystuje zjawisko siły Lorentza, dzięki czemu w wytworzonym polu elektromagnetycznym pocisk rozpędza się do prędkości 7 Ma z ogromną energią.

W obliczu aktualnego odchodzenia od klasycznych dział, a zwiększonego zainteresowania systemami rakietowymi, "railgun" jest jedyną nadzieją dla dział okrętowych. Pozwala na ostrzeliwanie celów na ogromnych odległościach - nawet do 150 km.

Działo elektromagnetyczne różni się od konwencjonalnych dział okrętowych tym, że nie wymaga materii miotającej, aby wystrzelić. Jednak mimo to, jego ładowanie zajmuje o wiele dłużej niż w przypadku aktualnie używanych broni. Możecie to zaobserwować na poniższym nagraniu "railguna" należącego do Stanów Zjednoczonych.

Elektromagnetyczne działo zmniejszy również koszt użycia, oraz ryzyko związane z przechowywaniem materiałów wybuchowych. Zwiększy się także czas z jakim statki będą mogły przebywać "w akcji", bez potrzeby zawinięcia do portu w celu uzupełnienia zapasów artyleryjskich.

działo elektromagnetycznerailgunjaponia
Komentarze (65)