Jak zamontować taśmę LED wokół telewizora?

Jak zamontować taśmę LED wokół telewizora?
Źródło zdjęć: © youtube.com / Karel Švanda

19.05.2016 18:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Taśmy LED to jedne z popularniejszych metod świetlnej aranżacji wnętrz. Wiesław Skiba pokazał w "Dzień Dobry TVN", jak zamontować pasek ledowy, aby oglądanie telewizji stało się przyjemniejsze. Jakich narzędzi potrzebował? Gdzie można kupić takie oświetlenie? Zobaczcie sami.

Na sklepowych półkach znajdziemy coraz więcej modeli taśm LED, które nadadzą charakter oraz klimat pomieszczeniom w naszych domach. Ich wspólną cechą jest elastyczność, możliwość cięcia nożyczkami oraz samoprzylepne podłoże.

Rodzaje taśm

Paski ledowe możemy podzielić pod kątem użytych diod. I tak, do wyboru mamy taśmy standardowe - oznaczone 3528 oraz około trzy razy jaśniejsze - 5050. Kolejną cechą charakterystyczną jest zagęszczenie diod - 30, 60 120 LED na metr taśmy. Ponadto różnią się między sobą kolorem światła - mogą być jedno- albo wielokolorowe. W przypadku tych drugich, konieczny jest zakup sterownika RGB z pilotem do zmiany barw oświetlenia.

Czym się kierować przy wyborze taśmy LED?

Taśma jest istotnym elementem, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość zasilacza, od którego zależy nie tylko żywotność diody, ale i jakość światła. Powinny znajdować się na niej również specjalne oznaczenia miejsc, w których możemy ciąć ją nożyczkami (zazwyczaj są one co kilka centymetrów). Pamiętajmy jednak, że przy łączeniu dłuższych odcinków, które mają powyżej 5 metrów, może nastąpić spadek jakości światła w diodach najbardziej oddalonych od zasilacza, wskutek spadku napięcia płynącego tam prądu.

Obraz
© (fot. youtube.com / Karel Švanda)

Czy taśmy mogą zastąpić żarówki?

Diody, jakie znajdziemy na taśmach, to nic innego, jak małe żarówki LED. Mogą one dawać światło o barwie ciepłej lub zimnej. I tu warto przypomnieć sobie przedział podawany w stopniach Kelvina. Temperatura światła w zakresie od 2700 K do 3000 K odpowiada ciepłemu odcieniowi białej barwy, z kolei zakres od 5000 do 6500 K - zimnemu. Jaką barwę warto wybrać? Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy, że nie potrzebujemy światła o takim samym natężeniu i temperaturze barwowej o każdej porze dnia i do każdej czynności. Gdy jesteśmy w pracy - do działania pobudzi nas światło chłodne (6500 K), natomiast podczas odpoczynku zrelaksuje i wyciszy światło o barwie ciepłobiałej (2500 - 3200 K).

Warto pamiętać!

Montując taśmę LED, warto pamiętać o tym, aby umieścić ją w taki sposób, żeby nie było widać diod, a tylko samą poświatę. W przeciwnym razie należy zastosować osłonę lub specjalny klosz.

Źródło: kupujled / instalacjebudowlane