Jak zainstalować drukarkę? Praktyczny poradnik

Jak zainstalować drukarkę? Praktyczny poradnik

Jak zainstalować drukarkę? Praktyczny poradnik
Źródło zdjęć: © iStock.com | baloon111
06.04.2020 13:06

Samodzielna instalacja drukarki w domu, wbrew pozorom wcale nie musi być trudna. Wszystko zależy od jej rodzaju i sposobu podłączenia. Oto kilka prostych kroków, dzięki którym bez problemu dowiemy się jak zainstalować drukarkę.

Zanim przystąpimy do korzystania z nowego sprzętu, pojawia się pytanie: Jak zainstalować drukarkę i czy sami sobie poradzimy? Przebieg tego procesu może różnić się w przypadku instalacji sieciowej oraz standardowej.

Jak zainstalować drukarkę bez płyty w domu?

Większość drukarek posiada załączone płyty, które wystarczy jedynie uruchomić np. w komputerze i postępować zgodnie z kolejnymi krokami. Jednak nie wszystkie płyty mogą działać na naszym systemie operacyjnym. Najlepszym rozwiązaniem jest więc uruchomić program instalacyjny pobrany ze strony producenta. Wystarczy kilka prostych kroków:

 • Sprawdzamy dokładną nazwę modelu naszego urządzenia.
 • Wchodzimy na stronę internetową producenta drukarki lub wpisujemy w przeglądarce "instalacja drukarki …(tu nazwa modelu)" i przechodzimy na stronę producenta.
 • Następnie pojawia się komunikat o tym, jaki system operacyjny posiada urządzenie, na którym chcemy zainstalować drukarkę np. taki „Wykryty system operacyjny: Windows 10 (wersja 64-bitowa)”.
 • Kolejny krok to pobranie danego pakietu instalatora zgodnego z nazwą modelu naszej drukarki. Podczas jego instalacji musimy postępować zgodnie z wyświetlającymi się krokami.
 • Po zainstalowaniu pakietu należy podłączyć drukarkę do naszego komputera, prądu i ją włączyć.
 • Teraz wchodzimy w "Ustawienia" naszego komputera → Urządzenia → Drukarki i skanery oraz "+", by rozpocząć automatyczne wyszukiwanie danej drukarki.
 • Kiedy nasza drukarka pojawi się na liście, zaznaczmy ją i czekamy na komunikat o poprawnie wykonanym procesie instalacji. I gotowe możemy już bez problemu drukować pliki.

Jak zainstalować drukarkę sieciową?

Większość zarówno drogich, jak i tańszych drukarek posiada kartę sieciową. Dzięki niej możemy podłączyć drukarkę do routera za pomocą bezprzewodowej sieci WiFi albo przewodu sieciowego. Cały proces konfiguracji jest bardzo prosty:

 • Na początku podłączmy drukarkę do routera za pomocą przewodu sieciowego.
 • Uruchamiamy komputer i wchodzimy w Panel sterowania→ Dodaj drukarkę/ Urządzenia i drukarki. Teraz szukamy naszego sprzętu na liście, po czym klikamy w jej nazwę i "Dalej".

Jeśli nie udało nam się odnaleźć naszej drukarki, warto zresetować komputer, router, drukarkę i sprawdzić, czy kabel został dobrze podłączony.

Kiedy nadal jej nie widzimy, wybieramy okienko „Drukarki, której szukam, nie ma na liście”, podajemy model i adres IP (znajdziemy je na dołączonych do drukarki instrukcjach obsługi lub pudełku) oraz czekamy na pojawienie się modelu, po czym go wybieramy. Gdyby ta czynność się nie powiodła, musimy skorzystać z płyty załączonej do sprzętu i postępować zgodnie z poleceniami instalatora.

 • Następnie decydujemy czy chcemy udostępniać drukarkę za pośrednictwem komputera.
 • Na końcu zlecamy wydrukowanie strony testowej. Chcąc połączyć nasz sprzęt za pomocą WiFi musimy postępować zgodnie z poleceniami na wyświetlaczu drukarki. Warto pamiętać, że z tej opcji, możemy skorzystać tylko z nowszych modelach.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)