Jak zadbać o swój sprzęt PC w czasie pandemii koronawirusa? Dezynfekcja jest bardzo ważna

Jak zadbać o swój sprzęt PC w czasie pandemii koronawirusa? Dezynfekcja jest bardzo ważna

Jak zadbać o swój sprzęt PC w czasie pandemii koronawirusa? Dezynfekcja jest bardzo ważna
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Arkadiusz Stando
05.04.2020 17:28

Nie tylko mycie rąk jest bardzo ważne w obliczu zagrożenia, jakim jest pandemia koronawirusa. Jeśli umyjemy ręce, a potem dotykamy zanieczyszczonych przedmiotów, to cały proces idzie na marne. Dezynfekować należy wszystko, także sprzęt komputerowy. Tłumaczymy, jak to robić i jakich błędów nie popełnić.

Każdego dnia mamy kontakt z różnymi przedmiotami, które wcześniej były dotykane przez innych ludzi. Nasze dłonie mogą być idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii i wirusów, które nieświadomie przenosimy na sprzęt komputerowy. Zatem w trakcie pandemii koronawirusa warto zadbać nie tylko o czystość naszych rąk, ale także wyposażenia naszego sprzętu.

Dezynfekcja sprzętu komputerowego - dlaczego jest tak ważna?

Regularnie użytkowany sprzęt komputerowy z czasem może ulec zabrudzeniu. Często do zanieczyszczeń dochodzi również przez naszą nieuwagę. Na klawiaturę czy myszkę trafiają nie tylko pot lub fragmenty naskórka, ale także rozlane napoje, czy też okruszki jedzenia. W wyniku tego sprzęt komputerowy z czasem może stać się idealnym siedliskiem bakterii czy wirusów. Nasze dłonie regularnie mają kontakt z wyposażeniem komputera, a następnie z naszą twarzą.

To szczególnie niebezpieczne w okresie aktualnej pandemii SARS-CoV-2. Co prawda nie ma dokładnych badań, jak długo koronawirus może utrzymywać się na naszym sprzęcie, dlatego dla naszego bezpieczeństwa warto znacznie częściej myć ręce, ale także zdezynfekować użytkowane przez nas peryferia.

Co potrzebujemy, aby skutecznie zdezynfekować sprzęt?

Decydując się na samodzielną dezynfekcję oraz czyszczenie sprzętu komputerowego w pierwszej kolejności należy wyposażyć się w odpowiednie środki i niezbędne do tego przedmioty. Potrzebne będą nam dostępne na rynku: detergent do czyszczenia elektroniki, alkohol izopropylowy, woda zdemineralizowana, wykałaczki, patyczki do uszu, ściereczka z mikrofibry, płaski pędzelek oraz sprężone powietrze. Przydatna może okazać się również niepotrzebna szczoteczka do zębów.

“Przy pielęgnacji naszego sprzętu warto pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków. Do czyszczenia oraz dezynfekcji elektroniki nie wolno używać zwykłego alkoholu etylowego. W większości przypadków nie jest on obojętny dla czyszczonych powierzchni i może je uszkodzić. Najlepiej użyć do tego alkoholu izopropylowego, ale wcześniej należy rozcieńczyć go z wodą zdemineralizowaną w proporcjach 7:3” - radzi Michał Wróbel, Project Manager w firmie FIXIT SA, specjalizującej się w dostarczaniu usług opieki posprzedażowej producentom elektroniki oraz indywidualnym użytkownikom.

Jak prawidłowo dezynfekować sprzęt?

Na wstępie powinniśmy się upewnić, czy urządzenie, które zamierzamy wyczyścić nie jest pod napięciem, czy to sieciowym, czy też bateryjnym. Należy zatem w pierwszej kolejności odłączyć zasilanie od komputera, odłączyć urządzenie peryferyjne (mysz, klawiatura, pad) i wyjąć baterię, jeśli ją posiada. Przechodząc do czyszczenia warto użyć sprężonego powietrza, aby pozbyć się okruszków, które dostały się do urządzenia. To szczególnie przydatny zabieg, kiedy mamy do czynienia z klawiaturą. Pomocne mogą okazać się także wykałaczki, patyczki do uszu oraz pędzelek.

Po wykonaniu powyższych kroków należy skorzystać z odpowiedniego środka chemicznego. Do zwykłego czyszczenia sprzętu wystarczy jeden z wielu dostępnych na rynku preparatów do elektroniki. Jednak, gdy chcemy dodatkowo odkazić urządzenie, to należy użyć 70% roztworu izopropanolu. Wówczas powinniśmy nasączyć nim ściereczkę lub patyczek, a następnie przetrzeć obudowę, klawisze oraz ewentualnie dodatkowe przestrzenie, np. pomiędzy klawiszami.

Nieco inaczej przebiega pielęgnacja słuchawek. Muszle oraz pałąki należy oczyścić (podobnie jak w przypadku myszki oraz klawiatury) przecierając je delikatnie nasączoną ściereczką z mikrofibry. Natomiast nauszniki materiałowe możemy wyprać ręcznie. Jeżeli jednak są one skórzane, to powinniśmy użyć specjalnych środków do czyszczenia skóry.

Jakich błędów należy unikać?

Podczas dezynfekcji sprzętu komputerowego należy unikać kilku podstawowych błędów. Przykładowo, osobom, które nie są pewne swoich umiejętności - nie zalecamy demontowania klawiszy w celu dokładniejszego wyczyszczenia klawiatury, aby ich po prostu nie uszkodzić. Dodatkowo, wyzwaniem, któremu możemy nie podołać, może być ich ponowne zamontowanie. Warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania ze środków chemicznych. Mimo, że niektóre urządzenia są bardzo odporne zarówno na wodę, jak i uszkodzenia mechaniczne, to nie należy zanurzać ich w preparacie, ani obficie ich spryskiwać.

“Podczas czyszczenia sprzętu elektronicznego należy uważać, aby używany do tego roztwór nie dostał się do wnętrza urządzenia. Może to doprowadzić do uszkodzenia lub w szczególnych przypadkach, gdy nie zostanie odłączony od zasilania, do spięcia układów elektronicznych, a w skrajnych wypadkach porażenia prądem, jeżeli urządzenie ma zasilanie sieciowe 230V. Wystarczy niewielką ilość roztworu nanieść na ściereczkę i delikatnie przetrzeć powierzchnię wymagającą odświeżenia” - tłumaczy Michał Wróbel, Project Manager w FIXIT SA.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)