Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu? Nie pozwól, żeby doszło do tragedii

Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu? Nie pozwól, żeby doszło do tragedii

Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu? Nie pozwól, żeby doszło do tragedii
Źródło zdjęć: © Fotolia
Bolesław Breczko
19.10.2017 11:15, aktualizacja: 26.02.2019 11:31

Czwartkowy wybuch gazu w Szczecinie był tak silny, że pozostawił wyrwę w kamienicy. Poszkodowana 30-letnia kobieta trafiła do szpitala.

Zagrożenie związane z wybuchem gazu dotyczy prawie każdego. Większość gospodarstw domowych w Polsce ma kuchenkę lub piec gazowy. Najczęstszym powodem tragedii są nieszczelne instalacje i przestarzałe urządzenia. Podpowiadamy, jak ustrzec się przed wybuchem.

Używaj tylko i wyłącznie atestowanych urządzeń. Kupując kuchenkę gazową zwróć uwagę, aby miała wyłącznik przeciwpyłowy. Odetnie dopływ gazu, jeśli płomień na palniku zostanie zdmuchnięty. Unikaj starych urządzeń.

Regularnie kontroluj szczelność instalacji gazowej. Raz w roku zlecaj kontrolę przeprowadzoną przez osobę do tego uprawnioną. W budynkach wielorodzinnych zazwyczaj takie kontrole zleca administracja. Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojej instalacji, skontaktuj się ze swoim dostawcą gazu.

Dbaj o wentylację pomieszczeń, w których działają urządzenia na gaz, kuchni i łazienek. Nie zasłaniaj kratek i przewodów wentylacyjnych. Nie zastawiaj ich szafkami ani innymi urządzeniami AGD. Pamiętaj o wentylacji robiąc remont, czy projektując zabudowaną kuchnię.

Prace przy instalacji gazowej zlecaj tylko osobom uprawnionym. Nie prowadź sam napraw lub przeróbek. Jeśli kupujesz nową kuchnię gazową lub piec gazowy, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami może je podłączyć.

*Zainwestuj w czujniki gazu i czadu. *Ich ceny zaczynają się od ok. 50 zł. Droższe modele monitorują stężenie kilku różnych gazów (ziemnego, propan, propan-butan).

Jesteś na kupnie nowego sprzętu RTV lub AGD i nie chcesz przepłacać? Zobacz stronę Media Expert wyprzedaże.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)