Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu? Nie pozwól, żeby doszło do tragedii

Czwartkowy wybuch gazu w Szczecinie był tak silny, że pozostawił wyrwę w kamienicy. Poszkodowana 30-letnia kobieta trafiła do szpitala.

Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu? Nie pozwól, żeby doszło do tragedii
Źródło zdjęć: © Fotolia
Bolesław Breczko

Zagrożenie związane z wybuchem gazu dotyczy prawie każdego. Większość gospodarstw domowych w Polsce ma kuchenkę lub piec gazowy. Najczęstszym powodem tragedii są nieszczelne instalacje i przestarzałe urządzenia. Podpowiadamy, jak ustrzec się przed wybuchem.

Używaj tylko i wyłącznie atestowanych urządzeń. Kupując kuchenkę gazową zwróć uwagę, aby miała wyłącznik przeciwpyłowy. Odetnie dopływ gazu, jeśli płomień na palniku zostanie zdmuchnięty. Unikaj starych urządzeń.

Regularnie kontroluj szczelność instalacji gazowej. Raz w roku zlecaj kontrolę przeprowadzoną przez osobę do tego uprawnioną. W budynkach wielorodzinnych zazwyczaj takie kontrole zleca administracja. Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojej instalacji, skontaktuj się ze swoim dostawcą gazu.

Dbaj o wentylację pomieszczeń, w których działają urządzenia na gaz, kuchni i łazienek. Nie zasłaniaj kratek i przewodów wentylacyjnych. Nie zastawiaj ich szafkami ani innymi urządzeniami AGD. Pamiętaj o wentylacji robiąc remont, czy projektując zabudowaną kuchnię.

Prace przy instalacji gazowej zlecaj tylko osobom uprawnionym. Nie prowadź sam napraw lub przeróbek. Jeśli kupujesz nową kuchnię gazową lub piec gazowy, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami może je podłączyć.

*Zainwestuj w czujniki gazu i czadu. *Ich ceny zaczynają się od ok. 50 zł. Droższe modele monitorują stężenie kilku różnych gazów (ziemnego, propan, propan-butan).

Jesteś na kupnie nowego sprzętu RTV lub AGD i nie chcesz przepłacać? Zobacz stronę Media Expert wyprzedaże.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)