Jak wybrać wideorejestrator samochodowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Jak wybrać wideorejestrator samochodowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Jak wybrać wideorejestrator samochodowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
05.06.2019 14:43

Wideorejestrator samochodowy jest przydatny przede wszystkim podczas spornych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce na drodze. Jednak wiele nowoczesnych modeli sprawdzi się również w innych celach. Podpowiadamy, jak wybrać wideorejestrator samochodowy.

Nie zawsze niebezpieczne sytuacje są klarowne, więc w kwestiach spornych nagranie może być dużą pomoc przy ustalaniu głównego sprawcy zdarzenia. Artykuł 308 kodeksu postępowania cywilnego określa, że nagranie z wideorejestratora stanowi niezbity dowód w sprawie.

Warto również wspomnieć, że korzystanie z kamery samochodowej nie wymaga w naszym kraju specjalnego zezwolenia, jednak nie we wszystkich krajach obowiązują te same przepisy – warto mieć to na uwadze używając widerejestratora za granicą.

Jak wybrać wideorejestrator samochodowy?

W skrócie postaramy się podsumować, na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej.

  • Rozdzielczość nagrywania – od niej w największej mierze będzie zależeć jakość nagrania. Standardem są modele HD i FullHD, ale na rynku zaczynają pojawiać się również wideorejestratory nagrywające w rozdzielczości 4K.
  • Prędkość poklatkowa – należy wybierać modele nagrywające w 30 kl/s lub 60 kl/s, pamiętając, że nagranie z tej drugiej będzie płynniejsze.
  • Kąt nagrania – dobrze jeśli mieści się między 120 a 150 stopni, by objąć dwa pasy jezdni, ale im większy tym lepszy.
  • Pojemność karty pamięci – to ważne, zwłaszcza jeśli nasza kamera nagrywa w wysokiej rozdzielczości, ponieważ takie nagrania będą zajmowały więcej miejsca. Jeżeli kamera samochodowa nie dysponuje dużą pamięcią wewnętrzną, to dobrze, jeśli taki model możemy rozszerzyć o dodatkową kartę pamięci.
  • Zasilanie – na rynku dostępne są modele zasilane z gniazdka zapalniczki lub z własnym akumulatorem.
  • Złącza – dobrze jeśli sprzęt wyposażony jest w slot kart pamięci jak również złącze USB i HDMI.
  • G-sensor, czyli czujnik wstrząsów i przeciążeń służy wykrywaniu gwałtownych manewrów, hamowania czy zderzeń, zabezpieczając nagrania z tego wydarzenia przed skasowaniem.
  • Tryb nocny – kamera wyposażona w tryb nocy lepiej poradzi sobie zarówno z nagraniami w słabym oświetleniu, jak również przy trudnych warunkach pogodowych. Dodatkowo jakość nagrań może poprawić funkcja HDR.
  • Dodatkowe funkcje – niektóre kamery samochodowe są wyposażone w moduł GPS, czujnik ruchu, wykrywający kiedy mają się włączyć, nagrywanie dźwięku czy kamerę cofania, a zaawansowane modele mogą pełnić również funkcje czarnej skrzynki w samochodzie.
Obraz
© Materiały prasowe

Wideorejestrator samochodowy – opinie

Większość kierowców, która zdecydowała się na zakup wideorejestratora sugeruje, żeby nie decydować się na najtańsze modele dostępne na rynku. Zazwyczaj nie spełniają one zbyt dobrze swojej roli, ale zawsze warto jest najpierw przeczytać opinie o konkretnym wideorejetratorze, zanim zdecydujemy się na jego zapis. Warto również obejrzeć nagrania, jakie wykonuje kamera samochodowa – wiele tego typu materiałów jest udostępniona przez recenzentów i kierowców np. w serwisie YouTube.

Wideorejestrator samochodowy z GPS

Wideorejestrator samochodowy z modułem GPS pozwala na rejestrowanie prędkości jazdy, ale również może służyć, jako nawigacja samochodowa. Na rynku znajdziemy również nawigacje wyposażone w rejestrator samochodowy i tego typu modele są dostępne od ok. 350 zł. To dobre rozwiązanie dla osób szukających bardziej uniwersalnego rozwiązania, jednak tego typu sprzęty cieszą się mieszanymi opiniami wśród kupujących.

Obraz
© Materiały prasowe

Wideorejestrator i kamera sportowa w jednym

Jeżeli szukacie innego wielofunkcyjnego sprzętu to możecie rozważyć zakup kamery sportowej zamiast wideorejestratora. Po umieszczeniu w samochodzie kamera może pełnić bardzo podobną funkcję, co prosty wideorejestrator, a często tego typu sprzęty oferują wyższą jakość nagrania przy konkurencyjnej cenie.

Wideorejestrator samochodowy – cena

Ile kosztuje wideorejestrator samochodowy? Cena będzie mocno zależna od oferowanych funkcji i możliwości urządzenia. Duża różnorodność pod tym kątem sprawia, że również ceny tych urządzeń bywają bardzo zróżnicowane. Najtańsze i najprostsze modele mogą kosztować w okolicy 100 zł, ale kamery samochodowe o najlepszych parametrach to koszt nawet ok 1000 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)