Jak wybrać prostownicę do włosów?

Jak wybrać prostownicę do włosów?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

12.09.2012 12:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gładkie włosy to klasyka elegancji - zawsze wyglądają gustownie i pasują na każdą okazję. Ponieważ tylko pewien odsetek Polek może pochwalić się idealnie prostymi włosami, prostownica należy do najczęściej używanych urządzeń przez polskie konsumentki.

Urządzeń jest na rynku niemal tyle, ile typów i odcieni włosów. Aby zauważyć, jak wielkie zmiany zaszły w konstrukcji prostownic, stosowanych w nich materiałach oraz rozwiązaniach, wystarczy spojrzeć na modele chętnie kupowane dekadę temu i te popularne dziś. Co jest najważniejsze w prostownicy do włosów? Jak dobrze wybrać prostownicę do włosów? Na co zwracać uwagę? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania konsumentek.

Szkodzi czy nie szkodzi?
Jedno z podstawowych pytań, jakie przed zakupem prostownicy zadaje sobie każda konsumentka, dotyczy szkodliwości prostowania włosów. Chcemy lub nie, ale nie jest to coś, co włosy lubią najbardziej. Nie ma urządzeń, które po dłuższym regularnym użytkowaniu nie pozostawią na włosach śladu. Dlatego właśnie tak ważne jest wybranie prostownicy, która zminimalizuje szkodliwe działanie temperatury i jednocześnie umożliwi otrzymanie jak najlepszego efektu prostowania. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza prostownica nie jest w stanie zapobiec szkodom wywołanym prostowaniem, jeśli zabieg ten będzie wykonywany niewłaściwie.

O czym trzeba pamiętać wybierając prostownice do włosów? Po pierwsze, nie wszystkie włosy wymagają najwyższej możliwej temperatury. Choć szeroki zakres temperatur jest niewątpliwym atutem prostownicy, z najwyższych stopni warto korzystać z rozwagą. Najlepiej jest sprawdzić, idąc od najniższych temperatur, która daje odpowiedni efekt, i korzystać właśnie z niej. Aby to ułatwić, niektórzy producenci wyposażyli swoje urządzenia w specjalną blokadę temperatury, dzięki której zawsze korzystać będziemy z tej odpowiedniej.

Po drugie, podczas każdorazowego prostowania kosmyków należy unikać wielokrotnego przesuwania prostownicą po tej samej partii włosów. Choć nowoczesne prostownice mają bardzo gładkie płytki, to jednak między nimi a włosami zawsze zachodzi mikrotarcie szkodliwe dla płytki włosa.

Po trzecie, podczas prostowania zawsze stosujmy kosmetyki termoochronne. Od pewnego czasu na rynku spotkać można także prostownice parowe, wspomagające prostowanie przy pomocy pary. Dzieje się to podobnie jak podczas prasowania żelazkiem parowym. Para ułatwia prostowanie, dzięki czemu jest efektywniejsze nawet w niższych temperaturach.

Najważniejsze parametry prostownic
Zdecydowanie najważniejszym elementem każdej prostownicy są płytki. Mogą one charakteryzować się różną wielkością i być wykonane z różnych rodzajów tworzyw. Jaki powinien być najlepszy rozmiar płytek? To zależy od rodzaju włosów. Zasada jest prosta: im dłuższe i gęstsze włosy, tym większe i szersze powinny być płytki prostownicy. Większość Polek ma dosyć cienkie, półdługie włosy, przy których świetnie sprawdzą się prostownice z wąskimi płytkami, które są jednocześnie nieco lżejsze i poręczniejsze. Prostownice z dużymi, szerokimi płytkami przydadzą się z pewnością brunetkom i szatynkom, których włosy są często grube i gęste.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Kolejną sprawą na którą musimy zwrócić uwagę wybierając prostownice do włosów jest rodzaj tworzywa, z którego wykonane są płytki. Dawniej podstawowym materiałem był metal. Niestety, jego wadą było wolne i nierównomierne nagrzewanie. Po metalu przyszedł czas na ceramikę - to ona jest tworzywem spotykanym w większości modeli. Oczywiście, u różnych producentów może być ona inna. Wiele firm tworzy płytki według opatentowanej przez siebie technologii. Ceramika charakteryzuje się znacznie lepszym współczynnikiem przenikania ciepła, nagrzewa się zatem szybciej i do tego bardziej równomiernie, ponadto straty ciepła są szybciej wyrównywane, dzięki czemu prostowanie jest równie efektywne na każdym etapie - nie tylko na początku, kiedy prostownice są "świeżo" nagrzane.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

O właściwościach płytek decyduje nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale też powłoka, którą są pokryte. Obecnie spotkać można wiele rodzajów powłok, cechujących się różną gładkością czy wytrzymałością. Są np. płytki pokryte masą perłową, płytki z powłoką teflonową, diamentową itp. Pewnym novum są płytki z jonami srebra lub turmalinów, choć te pierwsze są już bardzo popularne w modelach ze średniej i wysokiej półki. Pielęgnacja jonowa nadaje włosom połysk i minimalizuje negatywny wpływ temperatury. Przyspiesza też naturalną odnowę łusek włosa, sprawia, że łuski się domykają, dzięki czemu kosmyki są lśniące i gładsze.

Właściwości techniczne
Czy prostownica powinna mieć dużą moc? Niekoniecznie, jednak im wyższa moc, tym szybciej nagrzewają się płytki. Niektóre modele dostępne na rynku rozgrzewają się w zaledwie 20–3. sekund. Sterowanie odbywać się może elektronicznie lub za pomocą suwaka czy pokrętła. W zależności od modelu spotkać można regulację płynną lub skokową. Pierwsza daje najszersze możliwości wyboru, z kolei regulacja skokowa umożliwia szybki wybór spośród proponowanych temperatur. Część prostownic wyposażona jest w wyświetlacz.

Warto zwrócić uwagę na kształt prostownicy oraz zastosowane rozwiązania ułatwiające użytkowanie, np. banalny wręcz, wydawać się może, obrotowy przewód, który się nie plącze. Podobnie warto wybrać model z długim przewodem, który nie będzie krępował ruchów i umożliwi prostowanie nawet wtedy, gdy gniazdko jest oddalone od lustra. W niektórych modelach przewód ma długość nawet 3 metrów. Sprawą ważną są zabezpieczenia. Dobrze jest wybrać prostownice do włosów wyposażoną we włącznik (aby płytki się grzały, nie wystarczy samo podłączenie do gniazdka), kontrolkę pracy (np. małą diodę) oraz automatyczny wyłącznik.

Rozwiązania warte uwagi
Z pewnością droższe, choć przede wszystkim efektywniejsze w prostowaniu włosów, będą urządzenia z innowacyjnymi rozwiązaniami ułatwiającymi cały „zabieg”. Jest to np. zastosowanie drgań sonicznych, dzięki którym włosy układają się na całej powierzchni płytek, przez co prostowanie jest efektywniejsze. Ciekawym rozwiązaniem są też ruchome płytki, które zabezpieczają przed zbyt dużym naciskiem i w ten sposób chronią włosy przed zbędnym tarciem. Do interesujących możliwości prostownic należy też…. kręcenie włosów. Pozwala na to specjalny kształt obudowy prostownicy. Nie ma ostrych kantów, a jedynie delikatne zaokrąglenia, pozwalające na zakręcenie kosmyków zupełnie tak, jak na lokówce. Warte uwagi są prostownice typu wet&dry, które nie wymagają przed prostowaniem suszenia włosów. Pamiętajmy, że przed prostowaniem zwykłą prostownicą kosmyki powinny być dokładnie wysuszone. Włosy wilgotne są dużo bardziej narażone na uszkodzenia, dlatego nie wolno ich prostować „na mokro” urządzeniem do tego nieprzeznaczonym.
Korzystanie z modeli wet&dry to przede wszystkim oszczędność czasu.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Akcesoria i dodatki
Prostownicę z wyższej półki można rozpoznać po różnych dodatkach, które dołączone są do urządzenia. Może to być np. specjalne etui do jej przechowywania i przewożenia. Spotkać można także prawdziwie ekskluzywne modele z eleganckim pudełkiem wyściełanym np. atłasem.

Jak wybrać prostownicę do włosów - pamiętaj!

- Nie ma prostownic, których codzienne użytkowanie nie odbijałoby się na kondycji włosów. Są jednak modele, które mogą minimalizować ten negatywny wpływ.

- Najistotniejszym elementem prostownicy są płytki grzewcze. Dobrze jest wybrać urządzenie o jak najgładszych i jak najwytrzymalszych płytkach. Unikajmy metalowych elementów grzewczych!

- Prostownice spełniać mogą nie tylko swoją podstawową funkcję –. za ich pomocą można także podwijać lub kręcić włosy. Wystarczy wybrać urządzenie o odpowiednio zaokrąglonej obudowie.
- Bardzo szeroki zakres regulacji temperatury nie świadczy o tym, że urządzenie jest najlepsze. Często okazuje się, że włosy prostują się przy temperaturze znacznie niższej niż 21. czy 230 °C.
- Oszczędnością czasu będzie wybór prostownicy typu wet&dry (tzw. sucho-mokre), która prostuje i suszy włosy jednocześnie.

poradnikprostownicaprostowanie włosów
Komentarze (0)