Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?

Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?

Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Arestov Andrew
08.08.2017 18:18, aktualizacja: 08.08.2017 19:13

Nie ma nic gorszego niż nieprzyjemna woń wydobywająca się z lodówki. Czasami zapach pochodzi od zepsutego jedzenia, może powstać na skutek chwilowej awarii zasilania lub pleśni, która zaatakowała sprzęt. Niestety jest on trudny do usunięcia, ale istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą ci się go pozbyć.

Walkę z brzydkim zapachem należy rozpocząć od usunięcia przyczyny. Do kosza powinny trafić wszystkie nieświeże bądź przeterminowane rzeczy. Po przeglądzie zawartości lodówki warto ją opróżnić i dokładnie umyć, szczególnie zwracając uwagę na miejsca trudno dostępne m.in. uszczelki czy pojemniki na owoce. Dokładnie należy umyć także półki. Jeśli posiadamy lodówkę starego typu ze zbiornikiem na wodę, należy go opróżnić i wyczyścić. Regularnie powinniśmy również czyścić otwór odpływowy we wnętrzu lodówki.

Jak myć lodówkę, żeby faktycznie ją umyć

Woda do umycia lodówki powinna być letnia z dodatkiem octu lub sody. Jeżeli używamy wody z octem nie musimy później nic spłukiwać, ponieważ woń octu wywietrzeje. Natomiast, jeśli nie przepadamy za środkami naturalnymi, możemy również myć ją za pomocą specjalnych chemicznych preparatów. Te na pewno ułatwiają doprowadzenie lodówki do sanitarnego porządku.

Do tak przygotowanej lodówki, po jej wyschnięciu, możemy z powrotem włożyć produkty spożywcze. Warto jednak poświęcić chwilę i odpowiednio je posegregować. Wszystkie artykuły, które mają nieprzyjemny zapach powinniśmy wsadzić do szczelnie zamkniętych pojemników. Dotyczy to zwłaszcza wędlin, ryb oraz serów pleśniowych.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu

Gdy umycie lodówki niewiele zmieniło i brzydka woń nadal się z niej unosi, można zastosować inne domowe sposoby. Pierwszym z nich jest soda oczyszczona, która od dawna znana jest ze swoich właściwości absorbujących nieprzyjemne zapachy. Wystarczy tylko włożyć pojemniczek z sodą oczyszczoną, a pochłonie on zapachy pleśni oraz zepsutego jedzenia.

Świetnie się również sprawdzi rozsypana w miseczce mielona kawa, która równie dobrze ściąga zapachy. Oczywiście raz na jakiś czas powinniśmy ją wymienić na nową, aby mieć spokój z brzydką wonią w lodówce. Pamiętajmy, że zużytą kawę wyrzucamy do śmieci, ponieważ nie nadaje się do dalszego spożycia.

W roli neutralizatora zapachów można wykorzystać cytrynę lub jabłko. Wystarczy przekroić na pół i wsadzić na tydzień do lodówki. Można również obrać inny owoc i pozostawić w chłodziarce samą skórkę.

Kolejnym sposobem na pochłanianie brzydkiej woni jest wanilia. Wystarczy tylko skropić wilgotną gąbkę odrobiną ekstraktu z wanilii. Gąbkę umieszczamy w lodówce i pozostawiamy ją na jakiś czas.

Może to zabrzmi dość dziwnie, ale koci żwirek jest dobry środkiem pochłaniającym nieprzyjemne zapachy. Miłośnicy kotów mogą pożyczyć od swojego pupila trochę świeżego kociego żwirku. Jeśli umieścimy go w małym pojemniczku wewnątrz lodówki, wówczas po pewnym czasie zniknie brzydka woń.

Sezon grillowy trwa w najlepsze, dlatego jeśli zostało nam parę brykietów, możemy je wykorzystać jako neutralizator zapachów. Wystarczy jedną albo dwie kostki brykietu owinąć gazetą i schować na tyłach lodówki. Niektórzy do usuwania brzydkiej woni, stosują naturalny boraks –. tetraboran sodu, który posiada szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.
Jak się okazuje na walkę z nieprzyjemnym zapachem jest na tyle różnych sposobów, że każdy z nas powinien wybrać coś dla siebie. Dlatego też nie ma powodu oraz usprawiedliwienia dla tolerowania brzydkiej woni z lodówki. W końcu zaglądanie do niej powinno być przyjemnością, a nie przykrą koniecznością.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)