Jak uruchomić silnik na mrozie? Kilka cennych porad

Zbliża się zima, a razem z nią prawdziwy koszmar kierowców - usuwanie śniegu i lodu z szyb samochodowych. Za odśnieżanie auta podczas włączonego silnika możemy otrzymać mandat. Jak więc poprawnie przygotować samochód do jazdy? Oto kilka cennych wskazówek.

Jak uruchomić silnik na mrozie? Kilka cennych porad
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

13.12.2019 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czyste szyby w samochodzie to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży istotne jest przede wszystkim podczas później jesieni oraz zimy, kiedy śliskie drogi oraz śnieg i lód na szybach mogą sprawić spore problemy nawet na najkrótszym dystansie. Niezbyt dokładne przygotowanie samochodu do jazdy może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych, natomiast odśnieżanie go podczas włączonego silnika - nawet do 300 zł.

Nadmierny hałas oraz emisja spalin to powody, dla których przepisy zabraniają dłuższego niż minutę postoju z włączonym silnikiem. Ponadto, trzymanie zimnego silnika na wolnych obrotach może spowodować szkody w naszym samochodzie. Jak zatem prawidłowo przygotować auto do jazdy, aby nie narazić go na żadne uszkodzenia?

Przygotowanie samochodu do jazdy

Na samym początku warto zadbać o widoczność, oczyszczając przednie, tylne i boczne szyby z lodu. Następny krok to zmiecenie śniegu z dachu Można użyć do tego zmiotki, jednak za sprawą dużego uchwytu zdecydowanie bardziej posłuży nam do tego szczotka. Warto pamiętać, aby nie uderzać jej twardymi elementami o karoserię. Nie zapomnijmy również o odśnieżeniu lamp, wycieraczek i lusterek.

Kolejny etap to uruchomienie silnika. Jeżeli nie wydaje żadnych niecodziennych odgłosów, oznacza to, że jest sprawny i można ruszać w trasę.

Rozgrzewanie samochodu na mrozie

Samochód powinniśmy rozgrzewać podczas jazdy. Warto pamiętać przy tym o kilku podstawowych zasadach:

  • Podczas początkowej fazy jazdy, unikaj wysokich obrotów (maksymalnie 3000 obrotów na minutę)
  • Skieruj nawiew na przednią szybę
  • Jeżeli chcesz przyspieszyć ogrzewanie silnika włącz odbiorniki prądu jak np. ogrzewanie tylnej szyby, kierownicy czy foteli
  • Jeżeli uruchamiamy silnik wysokoprężny, a nie jesteśmy pewni kondycji akumulatora, ważne abyśmy powtórzyli operację rozgrzewania świec żarowych nawet kilkukrotnie.
  • Jeżeli uruchamiamy silnik benzynowy, a nie jesteśmy pewni kondycji akumulatora, dobrze abyśmy pobudzili baterię przed rozruchem. Zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce włączmy na chwile światła postojowe lub nawiew, a następnie wyłączmy wszystkie urządzenia, które pobierają prąd. Następnie spróbujmy uruchomić silnik.
wiadomościsamochódsilnik
Komentarze (0)