Jak uruchomić silnik na mrozie? Kilka cennych porad

Jak uruchomić silnik na mrozie? Kilka cennych porad

Jak uruchomić silnik na mrozie? Kilka cennych porad
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
13.12.2019 15:45

Zbliża się zima, a razem z nią prawdziwy koszmar kierowców - usuwanie śniegu i lodu z szyb samochodowych. Za odśnieżanie auta podczas włączonego silnika możemy otrzymać mandat. Jak więc poprawnie przygotować samochód do jazdy? Oto kilka cennych wskazówek.

Czyste szyby w samochodzie to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży istotne jest przede wszystkim podczas później jesieni oraz zimy, kiedy śliskie drogi oraz śnieg i lód na szybach mogą sprawić spore problemy nawet na najkrótszym dystansie. Niezbyt dokładne przygotowanie samochodu do jazdy może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych, natomiast odśnieżanie go podczas włączonego silnika - nawet do 300 zł.

Nadmierny hałas oraz emisja spalin to powody, dla których przepisy zabraniają dłuższego niż minutę postoju z włączonym silnikiem. Ponadto, trzymanie zimnego silnika na wolnych obrotach może spowodować szkody w naszym samochodzie. Jak zatem prawidłowo przygotować auto do jazdy, aby nie narazić go na żadne uszkodzenia?

Przygotowanie samochodu do jazdy

Na samym początku warto zadbać o widoczność, oczyszczając przednie, tylne i boczne szyby z lodu. Następny krok to zmiecenie śniegu z dachu Można użyć do tego zmiotki, jednak za sprawą dużego uchwytu zdecydowanie bardziej posłuży nam do tego szczotka. Warto pamiętać, aby nie uderzać jej twardymi elementami o karoserię. Nie zapomnijmy również o odśnieżeniu lamp, wycieraczek i lusterek.

Kolejny etap to uruchomienie silnika. Jeżeli nie wydaje żadnych niecodziennych odgłosów, oznacza to, że jest sprawny i można ruszać w trasę.

Rozgrzewanie samochodu na mrozie

Samochód powinniśmy rozgrzewać podczas jazdy. Warto pamiętać przy tym o kilku podstawowych zasadach:

  • Podczas początkowej fazy jazdy, unikaj wysokich obrotów (maksymalnie 3000 obrotów na minutę)
  • Skieruj nawiew na przednią szybę
  • Jeżeli chcesz przyspieszyć ogrzewanie silnika włącz odbiorniki prądu jak np. ogrzewanie tylnej szyby, kierownicy czy foteli
  • Jeżeli uruchamiamy silnik wysokoprężny, a nie jesteśmy pewni kondycji akumulatora, ważne abyśmy powtórzyli operację rozgrzewania świec żarowych nawet kilkukrotnie.
  • Jeżeli uruchamiamy silnik benzynowy, a nie jesteśmy pewni kondycji akumulatora, dobrze abyśmy pobudzili baterię przed rozruchem. Zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce włączmy na chwile światła postojowe lub nawiew, a następnie wyłączmy wszystkie urządzenia, które pobierają prąd. Następnie spróbujmy uruchomić silnik.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)