Jak silna jest polska armia? Zadziwiająca opinia Rosjanina sprzed lat
Chociaż dziś Kreml próbuje deprecjonować wartość bojową zachodniej broni, rosyjscy wojskowi i analitycy doskonale wiedzą, jakie są jej możliwości. Jeszcze przed wojną jeden z tamtejszych ekspertów nie ukrywał, że polska armia stanowi znaczącą siłę. Jego wypowiedź wyróżniała się na tle narracji, którą już wtedy można było spotkać w rosyjskich mediach.
Pomimo narracji propagandowej Moskwy, rosyjscy wojskowi i analitycy mają świadomość, jaki jest faktyczny potencjał zachodnich sił zbrojnych. Dość wspomnieć, że pod koniec 2021 r. rosyjski ekspert ds. obronności Rusłan Puchow stwierdził w rozmowie z serwisem internetowym dziennika "Moskowskij Komsomolec", że "polska armia z roku na rok jest coraz silniejsza". Zaznaczył też, że Polska od 2005 r. zwiększa wydatki na obronność. Wyjaśniał, że nasz kraj może sobie na to pozwolić dzięki stabilnej gospodarce.
Nowoczesne uzbrojenie
Polska jest jednym z nielicznych krajów NATO, które przeznaczają 2 proc. swojego PKB na obronność. Jednak według serwisu Bankier.pl, rzeczywisty odsetek wynosi 1,6 proc. W 2019 r. Polska zakupiła amerykańską broń o wartości 11 mld dolarów, w tym systemy Patriot i myśliwce F-35.
Poprzedni minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 myśliwców F-35. Pierwsze maszyny trafią do Polski w latach 2026-2030. Polska wydała na ten cel 4,6 mld dolarów. F-35 to nowoczesne myśliwce wielozadaniowe, które osiągają prędkość 1,8 Ma.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
SięKlikało 2024: Co Nas Zaskoczyło w Tech w 2024?
Amerykański system Patriot, będący częścią programu "Wisła", stanowi z kolei kluczowy element obrony powietrznej Polski. Jego zadaniem jest zwalczanie rakiet balistycznych i samosterujących.
Nowe inicjatywy i współpraca
Pod koniec ub.r. pojawiła się informacja, że polska armia planuje przyjąć 23 tys. nowych żołnierzy w 2025 r., współpracując z Ochotniczymi Hufcami Pracy. OHP przygotowuje młodych ludzi do zawodów potrzebnych w wojsku, co ma na celu zapewnienie im stabilnego zatrudnienia i rozwoju zawodowego. To działanie ma pomóc w zwiększeniu liczebności i efektywności polskich sił zbrojnych.
Inwestycje w sprzęt
Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dostawę 45 tys. karabinków MSBS GROT, 13 tys. pistoletów VIS 100 i 1,3 tys. granatników. Broń ta, produkowana przez Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu, zyskała uznanie za niezawodność i ergonomię. Kontrakt obejmuje dostawy w latach 2026-2029, co ma wzmocnić wyposażenie Wojska Polskiego.
Polska podpisała ponadto umowy offsetowe z Boeing i General Electric na zakup śmigłowców AH-64E Apache. Kontrakty o wartości 930 mln zł przewidują naprawy i szkolenia w Polsce. Śmigłowce te mają wzmocnić bezpieczeństwo kraju w kontekście wojny w Ukrainie, a umowy offsetowe wspierają polski przemysł zbrojeniowy. Kolejne kontrakty zbrojeniowe są systematycznie zawierane przez obecne kierownictwo resortu obrony.