Jak psy okazują wdzięczność? Niespodziewane wyniki eksperymentu
Nasze psy niewątpliwie doceniają, że je karmimy i nagradzamy smakołykami; jednakże według najnowszych badań, w oczach czworonogów ta żywieniowa zależność działa tylko w jedną stronę.
20.07.2021 13:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Domestykacja psów prawdopodobnie nie powiodłaby się, gdyby nie zwabianie i oswajanie ich wilczych przodków za pomocą pokarmu. Do chwili obecnej to właśnie zapewnianie pożywienia zacieśnia więź między zwierzęciem i jego panem, a także pozwala na modelowanie zachowań czworonoga. Temat ten postanowili przeanalizować głębiej badacze z Uniwersytetu w Wiedniu, pod kierownictwem Jima McGetricka.
Eksperyment prowadzono umieszczając testowane podmioty w dwóch pomieszczeniach przedzielonych siatką. W jednym postawiono dozownik z pokarmem, natomiast w drugim uruchamiający ten dozownik przycisk. Innymi słowy ktoś musiał nacisnąć guzik, aby sąsiad z drugiego pokoju dostał nagrodę. Badanie przeprowadzono na 37 psach domowych należących do dziesięciu różnych ras. Każdy został wcześniej wyszkolony na tyle, aby zrozumieć związek między naciśnięciem guzika i podajnikiem jedzenia.
Wyniki były dość niespodziewane. Jeśli w dwóch pomieszczeniach znajdowały się psy, zwykle jeden chętnie serwował przekąski drugiemu. Jednak, kiedy po jednej ze stron posadzono człowieka, zachowanie psa ulegało zmianie. Nie był już tak chętny do naciskania przycisku i pozostawał bierny.
Aby sprawdzić, czy psy odczuwają coś na kształt wdzięczności, naukowcy odwracali role. Najpierw po stronie z guzikiem znajdował się człowiek i w odpowiedzi na szczekanie czy skomlenie, wydawał zwierzęciu jedzenie. Mimo to, po odwróceniu ról ten sam pies nadal nie uznawał za stosowne, aby zrewanżować się sąsiadowi.
Zdaniem autorów eksperymentu, jego rezultaty nie muszą być jednoznaczne. Znaczenie mogły mieć specyficzne, laboratoryjne warunki oraz brak dłuższej znajomości między ludźmi i wybranymi psami.
Powstała też hipoteza, że psy po prostu dostrzegają różnicę gatunkową i w żadnym kontekście nie uważają się za karmicieli dla inteligentniejszych i bardziej zaradnych ludzi. Pozostają głęboko przekonane, że człowiek nie oczekuje od nich pożywienia, ponieważ sam radzi sobie z tą kwestią znacznie lepiej. Niewykluczone, że byłyby bardziej skore do innego rodzaju pomocy lub okazywania wdzięczności w innej formie.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: J. McGetrick, L. Poncet, M. Amann, Dogs fail to reciprocate the receipt of food from a human in a food-giving task.