Jak przyspieszyć Windows 10? Triki, które usprawnią pracę

Jak przyspieszyć Windows 10? Triki, które usprawnią pracę

Podpowiadamy, jak przyspieszyć system Windows 10
Podpowiadamy, jak przyspieszyć system Windows 10
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
26.01.2021 14:06

Jak przyspieszyć pracę komputera z systemem Windows 10? Zbyt wolne działanie może wynikać z kilku rzeczy, ale z większością z nich można się szybko uporać. Podpowiadamy, jak przyspieszyć Windows 10.

Kiedy system zwalnia, praca na Windowsie 10 staje się utrapieniem. Na szczęście z większością przyczyn tego problemu można się łatwo uporać samodzielnie. Odpowiadając na pytanie, jak przyspieszyć Windows 10, omówimy kilka najczęstszych problemów, które mogą być przyczyną wolnej pracy komputera. 

Jak przyspieszyć Windows 10?

Jak przyspieszyć Windows 10? Poniżej znajdziesz kilka prostych trików, od których warto zacząć sprawdzanie działania komputera. 

Na początku warto sprawdzić, czy w tle nie działa zbyt wiele programów, których aktualnie nie używamy. Zbyt wiele aplikacji może obciążać zasoby komputera, co najczęściej oznacza spowolnienie jego działania. Aby je wyłączyć, należy:

  • kliknąć Lupę na dolnym pasku i wyszukać Menedżer zadań;
  • w zakładce Procesy możemy sprawdzić aktualnie działające aplikacje i to, jak obciążają system;
  • te, z których nie korzystamy, możemy wyłączyć;
  • następnie przechodzimy do zakładki Uruchamianie, gdzie możemy zobaczyć, które programy włączają się wraz ze startem systemu - niechciane warto wyłączyć. 

Warto też wspomnieć, że niektóre programy antywirusowe mocno spowalniają działanie systemu Windows 10. Z korzystania z tego typu programu raczej nie możemy zrezygnować, ale zawsze możemy wymienić go na inny, który będzie pochłaniał mniej zasobów systemowych. 

Jeśli z tego lub innego powodu nie jesteście zadowoleni ze swojego antywirusa - zajrzyjcie do naszego rankingu bezpłatnych programów antywirusowych

Jeśli system zwykle działa dobrze, ale nagle spowolnił, to być może w tle aktualizuje się jakieś oprogramowanie. Może to być system Windows 10 lub np. program antywirusowy. Aktualizację systemu możemy sprawdzić w ustawieniach systemowych. Spowalniać działanie systemu może również synchronizacja plików z chmurą, np. przez usługę OneDrive, która w systemie Windows 10 jest domyślnie włączona. 

Dobrze jest również raz na jakiś czas wyczyścić komputer - zarówno z kurzu i zanieczyszczeń fizycznych, jak i przestrzeni dyskowej. W tym celu warto, chociażby skorzystać z takich programów jak CCleaner, a więcej na ten temat dowiecie się z naszego poradnika

A może wirus?

Kolejny problem, który może skutkować spowolnieniem działania systemu Windows, to złośliwe oprogramowanie. Mogą to być np. programy do kopania kryptowalut, tzw. malware, trojany czy inne szkodliwe programy. 

Dlatego jeśli nie udało nam się przyspieszyć działania komputera, warto przeskanować go programem antywirusowym. Jeżeli jednak problem jest poważny, konieczne może być przeinstalowanie systemu Windows lub oddanie go do serwisu. 

Jednak zanim oddamy komputer do naprawy, warto przetestować jeszcze kilka opcji. 

Zamień dysk na SSD 

Jeżeli nasz komputer ma już swoje lata, to być może przyda mu się upgrade. Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest dysk twardy. Na dyskach HDD system oraz zainstalowane programy będą działały znacznie wolniej. Dlatego warto zainwestować w dysk SSD, które na szczęście stają się coraz tańsze. 

Możemy rozważyć zakup dysku SSD o mniejszej pojemności, na którym zainstalujemy tylko system. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, a nasze dane można bezpiecznie i wygodnie przechowywać na tańszym (a pojemniejszym) dysku HDD. 

Inny sposób na przyspieszenie działania komputera to dołożenie pamięci RAM. Pomóc może również rozbudowanie mechanizmu wentylującego, np. przez dołożenie wentylatora podłączonego do USB. Pamiętajcie również o regularnym czyszczeniu komputera z kurzu, dzięki czemu wentylatory będą lepiej spełniać swoje zadanie. 

Jak widać sposobów na to, jak przyspieszyć Windows 10 jest wiele, dlatego, zanim oddamy komputer do serwisu, warto samodzielnie spróbować zaradzić problemowi. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)